Základní informace

Registrační číslo: NCC-2010
Třída: Sydney
Velitel: Kapitán James Armstrong
Status: Zničena (2369)
Příslušnost: Hvězdná flotila, Spojená federace planet

Popis

USS Jenolan

USS Jenolan havarovaná na povrchu Dysonovy sféry

USS Jenolan drží svými štíty otevřené dveře sféry, aby mohla USS Enterprise-D proletět skrz

Geordi La Forge a Montgomery Scott na můstku lodi USS Jenolan

Loď, která v roce 2294 letěla do kolonie Norpin. Na její palubě cestoval do této kolonie i kapitán Montgomery Scott, který zde chtěl strávit svůj zasloužený odpočinek.

Při letu zažila loď přetížení jednoho z plasmových potrubí a kapitán byl nucen nařídit opustění warpu. Když loď přešla na impuls, narazila na Dysonovu sféru, jež se kapitán rozhodl prozkoumat. Na jejím povrchu bylo nalezeno mnoho komunikačních antén, se kterými chtěla loď navázat kontakt. To ale spustilo dokovací paprsky sféry, které se snažily loď vtáhnout dovnitř. Kapitán se tomu pokusil zabránit, což mělo za následek explozi záďových pohonných cívek, což loď naprosto ochromilo a ta havarovala na severní hemisféře.

Loď samotná sice utrpěla vážné poškození hlavního paměťového jádra a hlavního pohonu ale pouze mírné strukturální poškození, nicméně i to stálo život celou posádku a pasažéry. Pouze dva z nich se zachránili, praporčík Matt Franklin a pasažér, kapitán Scott. Ti nebyli schopni loď opravit dostatečně nato, aby sféru opustili. Aby maximalizovali své šance na přežití, umístili sebe sama do upraveného transportního systému, který jejich vzorce udržoval stále aktivní.

V roce 2369 narazila na sféru USS Enterprise-D a našla i USS Jenolan. Na palubu lodi, na níž stále částečně fungovala podpora života, se přenesl výsadkový tým z USS Enterprise-D a objevil, že transportní systém provádí neustálou diagnostiku. Tak byl v transportním systému nalezen kapitán Scott, nicméně Matt Franklin pobyt v systému nepřežil. Kapitán Scott byl transportován na USS Enterprise-D, kde se velmi živě zajímal o toto nové plavidlo.

USS Enterprise-D začala sféru zkoumat a kapitán Scott a Geordi LaForge začali pracovat na přetažení databází z poškozeného počítačového jádra na USS Jenolan. Mezitím, při průzkumu sféry, byla USS Enterprise-D vtažena dovnitř vlečnými paprsky. Když se s lodí poručík LaForge nedokázal spojit předpokládali, že loď byla vtažena dovnitř sféry. Spolu s kapitánem Scottem opravili pohon USS Jenolanu a začali po lodi pátrat.

K senzorovým polím na povrchu sféry vyslali skenovací paprsek, čímž se aktivovala vstupní brána do sféry, ale také vlečné paprsky. Loď byla však mimo jejich dosah. Když paprsky žádné plavidlo nezachytily, začaly se vypínat a brána se začala zavírat. LaForge se Scottym tak postavili USS Jenolan mezi hlavní vrata, čímž umožnili USS Enterprise-D proletět. USS Jenolan byla při tom však zničena.

Kapitán Scott si následně vzal raketoplán z USS Enterprise-D a vydal se neznámo kam.

TNG: Relics

Zákulisní informace

Pro nasnímání USS Jenolan byl znovu použit model raketoplánu, užitý ve filmu Star Trek VI: The Undiscovered Country. Nicméně pro tuto epizodu byl doplněn warp gondolami, odpovídajícími stylu konce 23. století.

Jméno lodi bylo uvedeno jako Jenolan ve scénáři i na displejích v samotné epizodě. Nicméně na modelu samotném bylo uvedeno nesprávně jako Jenolin a následně jako Jenolen na několika místech v referenční publikaci Star Trek Encyclopedia.

Když byl Scotty transportován z paměti transportéru, vzhled transportního paprsku nebyl stejný, jaký byl používán ve filmech, ale bylo znovu použito vzhledu, jež byl používán v The Original Series.

V této epizodě byla obsažena také jedna chyba v podobě technologických zaběhnutých pravidel. USS Jenolan držela vrata sféry otevřená jen svými štíty, i přesto byla USS Enterprise-D schopna Geordiho a Scottyho z lodi transportovat. Někteří fanoušci tak spekulují, že Jenolan měl štíty aktivní jen na té straně, která držela otvor otevřený.