Popis

USS Antares, NCC-501 kapitána Ramarta

Automatická loď třídy Antares

Třída Antares představovala malé víceúčelové plavidla, která se užívala ve službách Hvězdné flotily ve 23. století jako průzkumné, nákladní, přepravní nebo vědecké lodě. Jejich víceúčelovost byla dovedena do takové míry, že tyto lodě mohly cestovat zcela automaticky bez jakékoliv posádky.

Tato třída má velmi zvláštní vzhled. Základní část je tvořena horizontálním rámem se dvěma warp gondolami standardní konstrukce. Nákladní prostory byly pak v obdélníkové konstrukci, která byla postavena napříč horizontálního rámu nad i pod něj, přičemž větší část této konstrukce byla pod rámem. Zde byla také umístěna deflektorová anténa lodi.

Prostory pro posádku i hlavní můstek byly umístěny na přídi lodi. Tyto prostory nebyly nijak zvlášť rozlehlé, neboť standardní posádku tvořilo pouhých 20 členů, včetně kapitána.

Ačkoliv se jednalo o poměrně malá plavidla, mohly tyto lodě nést poměrně velké množství nákladu. To bylo dáno právě tím, že posádka byla skutečně minimální. Navíc bylo možné tyto lodě velmi snadno přestavět na plně automatické, plavící se bez posádky, čímž se nákladní objem ještě zvýšil a ušetřily se provozní náklady.

TOS: Charlie X, TOS: The Ultimate Computer, TAS: More Tribbles, More Troubles

Známé lodě této třídy

USS Antares, NCC-501

USS Hermes, NCC-10376

USS Woden, NCC-325

USS Yorkshire, NCC-330

NCC-G1465

Zákulisní informace

Jedna z představ lodi třídy Antares v době před remasterací Původní série [© ASDB]

Návrh přestavěné lodi po vzoru přestavby USS Enterprise. Zde loď USS Hermes. [© ASDB]

Návrh vzhledu lodi USS Antares, NCC-501 [© Masaki Taniko, ASDB]

Lodě třídy, či typu Antares jsou značně komplikované. V původním seriálu se z rozpočtových důvodů vůbec neobjevily. Tento typ lodi, zatím bez určení třídy, se poprvé objevil až v seriálu The Animated Series. Zde totiž nemusely být vyráběny fyzické modely, což bylo pro producenty mnohem levnější. Zajímavé také je, že tato loď byla vlastně teprve druhou federální třídou lodí, která se ve Star Treku objevila. Do té doby se žádná jiná loď, kromě lodí třídy Constitution, v žádném seriálu neobjevila.

Když probíhalo digitální remasterování Původní série, bylo rozhodnuto, že nově zde bude také ukázáno více lodí. Jednou z lodí měla být i USS Antares kapitána Ramarta v epizodě TOS: Charlie X. Samotný vzhled lodi byl zvolen právě podle lodí z The Animated Series právě proto, že již vlastně existoval a např. Michael Okuda si jej celkem oblíbil. Podle něj tento vzhled odpovídal tomu, co by navrhl sám Matt Jefferies, autor konceptu lodí Constitution.

Nicméně skutečnost je mnohem komplikovanější. Pod pojmem třída Antares se ve Star Treku ukrývá několik dalších lodí. Loď USS Antares je jen jedna z mnoha. V seriálu The Next Generation byl tento pojem použit hned několikrát. Několik z takto označených lodí bylo i viděno na obrazovce a většina z nich měla navzájem odlišný design. Tyto lodě jsou často užívané mimo Hvězdnou flotilu buď přímo pro civilní účely, nebo dokonce mimo Federaci. Pojem "třída Antares" tak byl použit pro talarijskou loď Batris v epizodě TNG: Heart of Glory, corvallenskou nákladní loď v epizodě TNG: Face of the Enemy, bajorskou loď v epizodě TNG: Ensign Ro nebo loď Xhosa v několika epizodách seriálu Deep Space Nine.

Dalším problémem je, že tento pojem byl použit také pro loď USS Hermes, NCC-10376, která se zmínkou objevila v epizodě TNG: Redemption. O této lodi bylo řečeno, že je třídy Antares. To vedlo ke spekulacím, zda se jedná o stejnou loď, jaká se objevila v The Original Series. Vzhledem k účelu, velikosti a stáří by taková loď byla v roce 2368 naprosto zastaralá a prakticky nepoužitelná. Nicméně nikdy nebylo uvedeno, že jde o jinou třídu. Různé internetové zdroje však spekulovaly, většinou však před remasterací TOS, o vzhledu lodí této třídy. Některé také přišly s tím, že i lodě této třídy byly podrobeny podobným přestavbám, jako třída Constitution, přičemž byly stavěny i nové lodě tohoto upraveného designu. A právě takovou lodí měla být i USS Hermes.

Konečně některé romány a hry ze světa Star Treku uvádí i další třídy Antares. Tyto zdroje ale většinou nejsou považovány za oficiální.