Popis

USS Vengeance třídy Dreadnought

USS Vengeance a USS Enterprise

USS Vengeance po dopadu na San Francisco

USS Vengeance

Můstek

Můstek

Hangár

Třída Dreadnought představuje experimentální třídu velkých bitevních lodí určených pouze pro boj. Tato třída byla navržena v alternativním vesmíru Oddílem 31, který byl součástí Hvězdné flotily za pomoci Khana Nooniena Singha. Jedinou postavenou lodí byla USS Vengeance, která byla vypuštěna v roce 2259 ze zařízení na orbitě měsíce Io.

Star Trek Into Darkness

Vzhled třídy a vnitřní uspořádání

Lodě třídy Dreadnought byly navrženy s jediným cílem a tím byl boj. Velikostně nejsou srovnatelné s žádnou jinou lodí Hvězdné flotily v primárním ani alternativním vesmíru. Jsou přibližně dvakrát větší, než lodě třídy Constitution v alternativním vesmíru, tedy přibližně délky 1400 metrů. I přes svou velikost jsou postaveny tak, aby mohly být ovládány jen s minimální posádkou a to dokonce do té míry, že v případě nouze je může ovládat pouze jedna osoba. Tato třída byla vybavena také pokročilými zbraňovými systémy a novými pohonnými systémy, což jim umožnilo užívat zbraně i ve warp rychlosti.

Z pohledu konstrukce se jedná o poměrně klasickou loď. Má primární a sekundární trup a dvě warp gondoly. Zajímavé však je, že primární trup není jednolitým celkem, ale uprostřed talíře je kus trupu záměrně vynechán. Účel nebo případné výhody tohoto řešení trupu však nejsou známy.

Star Trek Into Darkness

Můstek

Na loď své velikosti má třída Dreadnought poměrně malý a kompaktní můstek. Jeho malá velikost vyniká zejména při srovnání s prostorným velkým a světlým můstkem lodí třídy Constitution. V porovnání s tímto můstkem je můstek lodí třídy Dreadnought poměrně tmavý, obložený tmavými panely. Lodě této třídy jsou vybaveny velmi vyspělým počítačovým systémem s umělou inteligencí, který dokáže loď ovládat a spravovat pouze pomocí hlasových příkazů. Celý můstek, resp. celou loď, tak může prakticky ovládat jen jeden člověk.

Star Trek Into Darkness

Strojovna

Strojovna lodí této třídy, jako ostatní systémy, byla navržena tak, aby mohla v co největší míře fungovat automaticky, bez nutnosti dlouhodobé údržby posádkou. I strojovna je vyvedena spíše v temných barvách, jasně odkazující na bojovou úlohu těchto lodí. Oproti lodím třídy Constitution vykazuje strojovna těchto lodí mnohem kompaktnější vzhled. Nejsou zde žádná přímo viditelná vedení nebo dokonce potrubí.

Star Trek Into Darkness

Transportní systémy a senzory

Lodě třídy Dreadnought jsou vybaveny pokročilým transportním systémem. Systém je schopen transportu jak na velmi velké vzdálenosti, tak také místního transportu několika desítek osob najednou. V roce 2259 byl transportní systém lodi USS Vengeance schopen najednou přenést 72 fotonových torpéd z USS Enterprise.

Pokročilý je na těchto lodích i systém senzorů. Ten mimo běžných senzorů obsahuje také multidimensionální radar.

Star Trek Into Darkness

Taktické systémy

Torpédomety

Střelba dronem na USS Enterprise

Třída Dreadnought byla primárně určena k boji. Tomu také odpovídá vybavení taktickými a zbraňovými systémy. S vývojem nových zbraní pomáhal Khan Noonien Singh, geneticky vylepšený člověk z konce 20. století, kterého Oddíl 31 našel i s jeho posádkou v kryostázi. Khan navrhl pro loď mnohé nové úpravy, které byly určeny hlavně pro boj. Lodě tak mají chráněnou deflektorovou anténu, pokud necestují warp rychlostí. Ochrana je zajištěna výsuvnými pláty a chrání anténu před poškozeními v bojových situacích. Celá konstrukce lodi je také extrémně odolná. Je schopna vydržet mnohonásobné zásahy. Trup lodi USS Vengeance vydržel vnitřní odpálení 72 torpéd, průlet atmosférou planety a dopad na povrch.

Zbraňové systémy zahrnují vylepšené phasery, které jsou schopny palby i ve warp rychlosti. Jejich salvy jsou schopny proniknout štíty jiných lodí a způsobit vážná poškození trupu.

Dále jsou lodě vybaveny masivními torpédomety, které jsou výsuvné a dokáží se natáčet ve směru střelby. Vysunují se pod primární trup a díky možnosti natáčení jsou schopny střelby do různých směrů. Dále jsou lodě této třídy vybaveny možností palby tzv. drony, což byl systém odpalování torpéd dávkou, které se před dopadem na cíl byly schopny oddělit a zasáhnout několik různých míst.

Star Trek Into Darkness

Pohonné systémy

Jako zbraňové systémy, i pohonné systémy lodi doznaly značných vylepšení. Standardně je tato třída vybavena dvěma warp gondolama, které však najsou oblé nebo kulaté, jak je u Flotily zvykem, ale hranaté. USS Vengenace byla podle Khana třikrát rychlejší, než USS Enterprise třídy Constitution.

Star Trek Into Darkness

Známé lodě této třídy

USS Vengeance

Zákulisní informace

Režisér J.J. Abrams na můstku lodi Vengeance

Lodě třídy Dreadnought v komiksu Who's Who in Star Trek

S nápadem na obrovskou černou hrůzu nahánějící loď přišel sám režisér filmu J. J. Abrams. Vlastní návrh lodi obstaral návrhář James Clyne a počítačový model postavila společnost Industrial Light & Magic pod vedením Bruce Holcomba. Samotný model byl velmi detailní, ale použití černé barvy na lodi se ukázalo jako problematické a to hned z několika důvodů. Prvním byl samozřejmě fakt, že loď byla obtížně viditelná na černém pozadí vesmíru. Druhým to, že se jednalo o bitevní loď, která z logiky věci neměla být nijak výrazně a vyzývavě nasvícena. Grafici ve studiu to řešili podle svých slov drobnými "podvody". Prvním z těchto podvodů bylo umístění lodí na výrazná pozadí tak, aby byla co nejviditelnější. Současně také byl na trup lodi použit slavný aztécký vzor, který byl použit už na lodě třídy Constitution refit pro staré filmy s původní posádkou. Tím se světlo dopadající na trup lodi různě odráželo, což bylo ve studiu prováděno kontrolovaným mapováním.

Lodě třídy Dreadnought se objevily také v komiksu Who's Who in Star Trek, Issue 2, který se odehrával v primárním vesmíru. Podle tohoto zdroje byla tato třída ve službě ke konci 23. století a vycházela z přestaveb lodí třídy Constitution. Je dokonce možné, že se jednalo o přestavěné lodě třídy Federation, v komiksu to ale nikdy potvrzeno nebylo.