Popis

Třída Springfield, USS Chekov

Třída Springfield představuje třídu menších lodí, které Hvězdná flotila používala ve 2. polovině 24. století. O jejich službě však nejsou žádné záznamy.

TNG: The Best of Both Worlds, Part II

Známé lodě této třídy

USS Chekov, NCC-57302

Zákulisní informace

Model lodi USS Chekov shora

Přední pohled na spodní část lodi

Spodní pohled

Zadní pohled

Třída Springfield (© Red Admiral, Trekmania)

Třída Springfield (© Red Admiral, Trekmania)

Třída Springfield (© Red Admiral, Trekmania)

Třída Springfield patří mezi tzv. polooficiální třídy lodí. Její jméno na obrazovce nikdy nezaznělo, dokonce nezaznělo ani jméno lodi USS Chekov (pojmenované podle Pavla Čechova, člena posádky původní lodi USS Enterprise kapitána Kirka). Obojí uvádí až referenční publikace Star Trek: Encyclopedia.

Studiový model

Nicméně skutečností je, že v epizodě TNG: The Best of Both Worlds, Part II se objevil studiový model, který byl posléze ztotožněn s lodí USS Chekov třídy Springfield. V uvedené epizodě se takto objevilo několik různých modelů, nicméně prakticky žádný nebyl detailně vidět. O model této třídy se postarali Ed Miarecki a Michael Okuda. Model byl vytvořen tak, aby evokoval jistou podobnost s modelem třídy Cheyenne. Vytvořen byl z běžně komerčně dostupné stavebnice lodi USS Enterprise-D od firmy AMT/Ertl. Na modul můstku byla využita také stavebnice lodi USS Enterprise-D této firmy, ovšem tento model měl menší měřítko, byl tedy větší. Jako u třídy Cheyenne byly i zde na warp gondoly použity běžně dostupné tuby od zvýrazňovačů.

Michael Okuda později řekl, že model byl vytvořen vlastně jen proto, že ve scénáři byla replika komandéra Rikera, či snad nadporučíka Shelbyové, kde měl zmínit loď USS Chekov mezi jinými, jejichž jméno padlo. Do finální verze epizody se však tato zmínka nedostala, protože někteří producenti si mysleli, že jméno Pavla Čechova by v divácích evokovalo spíše pozitivní myšlenky nebo dokonce roztomilost a nikoliv hrůzu bitvy s Borgy, kde Flotila ztratila 40 lodí.

Některé zdroje tvrdí, že tento model byl původně vyroben, aby reprezentoval třídu Rigel, jejíž zástupce, USS Tolstoy, byl v rozhovoru na obrazovce přímo zmíněn. Nicméně Okuda potvrdil, že s USS Tolstoy a třídou Rigel obecně nebyl nikdy spojen žádný konkrétní ať už fyzický model nebo představa o něm.

Části modelu lodi USS Chekov zůstaly ve vlastnictví Michaela Okudy. Ten je v roce 2011 uvolnil k prodeji a 4. června 2011 byly prodány na aukci Propworx' STAR TREK auction za 400 dolarů.

Pohled fanoušků

Opět proto, že oficiální zdroje o třídě Springfield spíše mlčí, přišli se svou iniciativou sami fanoušci. Lze tak najít několik popisů třídy Springfield, které vychází z prezentovaného modelu, který sestrojili Miarecki a Okuda. Následující popis je sestaven z popisu, který byl dříve zveřejněn na dnes již nefunkčních stránkách www.trekmania.net s doplněním ze stránek www.ditl.org.

Třída Springfield patří mezi fregaty, tedy menší lodě doplňující velké průzkumné lodě Flotily. Vyvíjena byla od poloviny 24. století a její návrh přišel krátce po návrhu třídy Cheyenne, se kterou sdílí některé konstrukční prvky. Pro stavbu byl použit mírně upravený primární trup této třídy a také stejný typ warp gondol. Zbývající konstrukční prvky včetně pylonů warp gondol však byly unikátní.

Třída Springfield je v podstatě předchůdcem designu třídy Nebula, se kterým sdílí zřetelnou přizpůsobivost různým misím pomocí různorodých nádstaveb. Třída Springfield je však určena pro operace s relativně krátkým dosahem a je mnohem menší a méně přizpůsobivá, než třída Nebula. Jako taková má maximální rychlost warp 8 a také úroveň ubytování posádky je obecně nižší. Na palubě nejsou ani žádné rodiny, jako například u lodí třídy Galaxy nebo Nebula.

Třída Springfield neměla žádnou závratnou kariéru. Ve službě prokázala mnohem nižší úspěšnost, než bylo očekáváno. Značné potíže byly s nádstavbami pro jednotlivé mise. Vzájemné působení mezi nižšími nástavbami a warp polem, vytvářelo tlaky u podpor pylonů a způsobovalo trhliny v konstrukčních prvcích. Nakonec se ukázalo, že jediným rozumným řešením bude omezit warp rychlost na 7,1, což by účinky namáhání omezilo na zvladatelnou úroveň. To ale zase značně snížilo efektivitu lodí a Hvězdná flotila tedy ukončila produkci po pouze 18 spuštěných lodích.

Jedna z těchto lodí, USS Chekov, byla ztracena v bitvě s Borgy u Wolf 359 a během války s Dominionem byly díky své nízké rychlosti využívány pouze k obranným úkolům a nikdy se tak nezúčastnily větší bitvy. Následkem toho bylo ztraceno pouze 5 lodí této třídy a ostatní tak zůstávají ve službě.