Popis

USS Enterprise-J

Třída Universe patří mezi lodě, které používala Hvězdná flotila v 26. století. Nejznámější lodí této třídy je pravděpodbně loď USS Enterprise-J, která se účastnila Bitvy u Procyon V. Nic bližšího však o této třídě není známo.

ENT: Azati Prime

Známé lodě této třídy

USS Enterprise, NCC-1701-J

Zákulisní informace

Třída Universe

Koncept třídy Altair, který byl zvažován např. pro USS Voyager, © Doug Drexler

Koncept třídy Congo, © Doug Drexler

Třída Universe

Třída Universe jako model od firmy Eaglemoss

Třída Universe ve hře Star Trek Online, © STO

Třída Universe ve hře Star Trek Online, © DeviantArt, Kurumi-Morishita

V uvedené epizodě seriálu Star Trek: Enterprise se objevil pouze krátce interiér lodi USS Enterprise-J. Její vnější vzhled byl viděn pouze na situačním displeji na palubě. Přitom byl pro uvedenou epizodu postaven model, o jehož výrobu se postaral Doug Drexler. Manny Cotto, výkonný producent seriálu, zamýšlel, aby byla USS Enterprise-J vidět v celé své kráse. Kvůli rozpočtu však tento záměr nevyšel. Model neměl dostatečné rozlišení a tak k Cottově velké lítosti bylo od tohoto záměru ukázat v epizodě záběr na loď raději upuštěno.

Pro vzhled této lodi bylo původně zamýšleno využít i již jednou zamítnuté návrhy, které byly předloženy k využití v seriálech Voyager a Enterprise. Jedním z nich byl např. i koncept třídy Altair. Autorem tohoto konceptu je Doug Drexler, který měl připravit i model pro USS Enterprise-J. Ten si s tímto původním návrhem chvíli pohrával a nakonec jej upravil do poněkud tradičnějšího vzhledu s talířovým primárním trupem s tím, že modelu ponechal obdobné úzké warp gondoly na pylonech vzhledu obráceného V a hodně protáhlým sekundárním trupem, který vycházel z modelu třídy Altair. Tento návrh je obecně znám jako třída Congo a podle sběratelské série The Official Starship Collection od firmy Eaglemoss se jedná o variantu třídy Universe. Z toho plyne, že ani tento návrh nebyl pro USS Enterprise-J schválen.

Finálním vzhledem se stala až mírně upravená verze třídy Congo. Jméno třídy nebylo nikdy na obrazovce přímo uvedeno, ale Doug Drexler uvedl, že ji nazval třídou Universe, což mělo odkazovat na USS Enterprise-D, která byla třídy Galaxy a byla určena k průzkumu naší galaxie. Drexler si představoval, že ve 26. století již lidstvo nezkoumá pouze naši galaxii, ale celý vesmír. Své myšlenky rozvedl ještě dál, když popisoval, že tato třída je vybavena pohonem, který ohýbá prostor, čímž se může okamžitě dostat na prakticky jakékoliv místo.

Na základě těchto popisů byla loď USS Enterprise-J zařazena jako třída Universe ve 4. vydání referenční publikace Star Trek Encyclopedia. Ta také uvádí, že lodě této třídy mají celkovou délku 3219 metrů, což navazuje na další Drexlerovo prohlášení, že tyto lodě mají délku asi 2 míle. Toto jeho prohlášení způsobilo na internetu mezi fanoušky vzrušenou debatu. Někteří takovou délku považovali za absurdní. Drexler se však své myšlenky nevzdal. Podle něj to z vesmírného pohledu není nijak velká loď i s ohledem na jiná plavidla v jiných sci-fi dílech. A dodal, že i v samotném Star Treku se lze setkat s obrovskými plavidly a jako příklad uváděl Dysonovu sféru známou z dílu TNG: Relics.

Další Drexlerovou spekulací bylo, že tyto lodě mají částečně organický trup, který se nestaví, ale vyroste kolem základní vyrobené konstrukce do požadovaného rozměru a tvaru. Vzhledem k velikosti lodi odhadoval počet členů posádky až na jeden milion s tím, že by se v zásadě mělo jednat o soběstačné několikagenerační město s velkými parky, zábavními centry. S ohledem na velikost lodi a počet jejích obyvatel měly být turbovýtahy podružným způsobem dopravy. Hlavním dopravním prostředkem měly být místní transportéry. A podle jeho názoru by si dokonce dokázal představit, že se na palubě nachází dálnice, po kterých se pohybují vozidla.

Drexler si také nedokázal představit, že by lodě této třídy měly můstek v tradičním slova smyslu. Hlavním ovládacím prvkem lodi měl být např. biomimetický gel a loď měla reagovat na mozkové synapse jednotlivých členů posádky. Další zastaralou technologií měly být holopaluby. Zábavu obdobnou těmto palubám, si měli členové posádky užívat přímo ve své hlavě prostřednictvím myšlenek ve spojení s lodními počítači, které by mohly mít i své vlastní vědomí.

Co se týče vzhledu interiéru lodi, který byl jediný v dané epizodě vidět, a jehož autorkou byla výtvarnice Lee Cole, ten Drexler sám neschválil a nebyl z něj nadšený. Proto také později spekuloval, že se jedná o upravenou simulaci určenou pouze pro Archera, který by nemusel vzhled lodi z budoucnosti vzdálené 400 let vůbec pochopit.

Loď USS Enterprise-J se objevila také ve hře Star Trek Online: Agents of Yesterday a objevila se také ve fanouškovské sérii Star Trek: Pioneer. Zde je však řazena do třídy Celestial.