Logo
Crew

"Dvacet let po poslední společné misi posádky USS Enterprise-E...

...se začíná psát nová kapitola...

...v životě admirála ve výslužbě...

...Jeana-Luca Picarda."

 

Star Trek: Picard (zkratka PIC) [2019 - 2023] je devátým seriálem z rodiny Star Trek. Seriál se soustředí na příběhy Jeana-Luca Picarda, jednoho z nejlepších kapitánů Hvězdné flotily, velitele dvou lodí, které nesly jméno Enterprise a admirála ve výslužbě. Dvacet let po poslední společné misi původní posádky lodí USS Enterprise-D a USS Enterprise-E se stárnoucí ikona Hvězdné flotily i její persona non grata musí vydat na novou misi s novou posádkou s nejistým koncem.

Vznik seriálu a tvůrčí proces

Stewart a Kurtzman

Alex Kurtzman a Patrick Stewart při emociálním oznámení nového seriálu Star Trek (© startrek.com)

Beyer

Kirsten Beyer (© startrek.com)

Skica

Skica Kirsten Beyer zobrazující situaci v galaxii po konci seriálu Star Trek: Voyager (© Michael Chabon Instagram)

Chabon

Michael Chabon (© Wall Street Journal)

Stewart

První fotografie z přípravy nového seriálu (© Patrick Stewart Twitter)

První fotografie

První fotografie z natáčení

První logo

První verze loga seriálu

Poster

První poster k seriálu

Promo

Jean-Luc Picard v prvním promo záběru

Již v průbehu vysílání první sezóny seriálu Star Trek: Discovery se proslýchalo, že společnost CBS má s frančízou Star Trek do budoucna velké plány. Seriál Star Trek: Discovery byl pro CBS poměrně úspěšným počinem, který byl obnoven pro druhou sezónu záhy po odvysílání první a to pod novým vedením hlavního výkonného producenta Alexe Kurtzmana. Ten se společnosti dokonce ihned upsal na 5 let s plánem přivést na obrazovky další seriály Star Trek. Některé zdroje dokonce hovořily až o pěti nových seriálech, které by se mohly produkovat současně. Tyto zprávy sice CBS oficiálně nepotvrdila, ovšem nechala se slyšet, že plánuje Star Trek frančízu v televizi dále rozvíjet, produkovat nové seriály, včetně mini sérií a animovaných seriálů. Mezi fanoušky se samozřejmě ihned vyrojilo množství spekulací, o čem by tyto seriály mohly být. Nejčastěji se hovořilo o seriálu z prostředí Akademie Hvězdné flotily, který byl zvažován již několikrát, naposledy v době, kdy se vytvářel seriál Star Trek: Enterprise. Další informace hovořily o seriálu, který by se věnoval jedné z významných postav světa Star Treku, Khanu Noonienu Singhovi a mnozí také spekulovali o návratu asi nejvýraznějšího kapitána Flotily, Jean-Luca Picarda. Ovšem to naráželo na skutečnost, že již několik let zpět se sám Patrick Stewart vyjádřil, že návrat do role kapitána Picarda neplánuje.

Vše se změnilo 4. srpna 2018, kdy Partick Stewart na Star Trek conu v Los Angeles fanouškům sdělil, že se vrací jako kapitán Jean-Luc Picard do světa Star Treku. Oznámení provedl za přítomnosti producenta Alexe Kurtzmana, který uvedl, že na tuto chvíli čekali fanoušci 20 dlouhých let a konečně je zde. Později Stewart sdílel další podrobnosti také na svém twitterovém a facebookovém účtu, kde uvedl, že je to pro něj nečekané, ale příjemné překvapení. Ve svém prohlášení upřesnil, že po natočení filmu Star Trek Nemesis se už do role Picarda vracet nechtěl, což opakovaně veřejně prohlašoval. Důvody svého návratu shrnul tak, že role v seriálu Star Trek: The Next Generation na něj měla zásadní vliv a formovala jeho náhled na svět.

Krátce nato se začal formovat tým, který měl nový seriál mapující příběhy kapitána Picarda, dát dohromady. Celá série byla připravována pod nejvyšším dohledem Alexe Kurtzmana. Spolu s Kurtzmanem se výkonným producentem stal i sám Stewart. Název seriálu nebyl dlouho zveřejněn, ale média dokázala vysledovat, že si společnost CBS podala několik žádostí o ochranné známky, což bylo často spojováno právě s novým seriálem. Mezi těmito názvy byly např. Star Trek: Reliant nebo, což bylo pro fanoušky zajímavější, Star Trek: Destiny, tedy název poměrně přelomové knižní série.

Oficiální práce byly zahájeny v září 2018. Hned na počátku tohoto měsíce byla zveřejněna zpráva, že s nápadem na nový seriál s kapitánem Picardem přišla spisovatelka Kristen Beyer, která má na kontě celou řadu románů ze světa Star Treku. Právě její jméno bylo oznámeno jako jedno z prvních v tvůrčím týmu nového seriálu. Dalším jménem do týmu byl současně s Beyer potvrzen i spisovatel Michael Chabon, který je nositelem prestižní Pullitzerovy ceny. Právě jemu Beyer jen tak z hlavy byla schopna nakreslit situaci v galaxii, která zohlednila poslední vývoj po ukončení seriálu Star Trek: Voyager. Fanoušci z její hrubé kresby byli vcelku nadšeni, protože ukazovala, že novému týmu není kontinuita příběhu cizí.

24. září 2018 zveřejnil Patrick Stewart na svém twitterovém účtu první fotografii, na níž se sešel tvůrčí tým nového seriálu. Mimo Stewarta je na fotografii vidět Michael Chabon, Kirsten Beyer a dále producenty Akiva Goldsmana, Diandru Pendleton-Thompson a Jeffa Duffa. Stewart krátce nato prohlásil, že se zatím cítí ještě dostatečně mlád (v době přípravy seriálu mu bylo 78 let), aby zvládl natočit ještě několik sérií seriálu. Protože mezi posledním natáčením a produkcí nového seriálu uplynulo celkem téměř 20 let, bylo ohlášeno, že i mezi událostmi popsanými v posledním filmu s posádkou Nové generace, Star Trek: Nemesis, a novým seriálem bude rozestup asi 20 let. Nový seriál se tak začal odehrávat roku 2399. Tím se stal prvním seriálem, který se odehrával na přelomu století. Všechny seriály se dosud odehrávaly v polovině různých století. Tento časový odstup samozřejmě měl vliv i na samotného Picarda a jak producenti oznámili hned na úvod, ten tak neměl nebo nemusel být stejnou osobností, jakou si fanoušci pamatují. Ostatně změna v Picardově charakteru byla i podmínkou, se kterou se Stewart do role vrátil.

Na začátku října 2018 bylo oznámeno, že první natáčecí dny se odehrají v dubnu 2019, avšak v té době ještě nebyly obsazeny žádné další role a nebyla stále zveřejněna ani příběhová linie, ani název seriálu. Nicméně zmínka o obsazování rolí vyvolala hodně zájmu. Jako jedna z prvních se přihlásila herečka Rosario Dawson, známá fanouškům zejména rolí Clair Temple v seriálech z univerza Marvelu. Sama Dawson je velká fanynka Star Treku, která podle svých slov dokonce hovoří plynně klingonsky a o jejím angažmá se hovořilo již v roce 2009 při obsazování filmů z tzv. jjverza a následně pak při obsazování rolí do seriálu Star Trek: Discovery. Ona sama prohlásila, že jejím nejmilejším seriálem je právě Nová generace a kapitán Jean-Luc Picard. Producentům vzkázala, že má úžasně velké čelo ideální na Klingonku.

A následně se se vzkazy roztrhl pytel. Na svém instagramovém účtu se ozval James McAvoy, který hraje mladší verzi Profesora Xaviera v sérii o X-Menech, tedy roli, kterou také hraje Patrick Stewart. McAvoy se přímo nabídl, že by mohl zahrát různé scény z minulosti kapitána Picard, tedy tzv. flashbacky. Dokonce dodal, že bude hrát jen za autogramy. A hned nato se ozval herec Garrett Wang, který hrál v seriálu Star Trek: Voyager roli praporčíka Harryho Kima, že by si tuto roli určitě rád zopakoval. A jako poslední se ozval i Will Wheaton, který hrál Wesleyho Crushera, že by se také rád na novém seriálu podílel.

V lednu 2019 přinesl Hollywood Reporter článek, který opět trochu poodhalil oponu připravovaného seriálu, byť samozřejmě fanoušci měli i tak do spokojenosti daleko. Kurtzman pro časopis uvedl, že nový seriál bude mj. ctít také události z primárního vesmíru popsané ve filmu Star Trek od J. J. Abramse, na kterém se i sám Kurtzman podílel. Události zde popsané, tedy zejména zničení planety Romulus, na kapitána Picarda měly zásadní dopad. Picard sám má s Romulany dlouhou a komplikovanou minulost. Na planetě Romulus byl několikrát a snažil se i o normalizaci vztahů mezi Romulanským impériem a Federací.

V únoru 2019 sám Stewart znovu zopakoval, že se cítí být plný sil a chce na seriálu pracovat několik sezón. Opět trochu poodhalil oponu záhad kolem seriálu, když řekl, že se zatím počítá se třemi sezónami a že první sezóna by měla být v podstatě desetihodinovým filmem. K seriálu se vyjádřila i Sonequa Martin-Green, která hraje roli Michael Burnhamové v seriálu Star Trek: Discovery, která řekla, že je možné, že se seriál bude jmenovat Picard. O jméně ale oficiální zdroje stále mlčely. Ozvala se i Whoopi Goldberg, že by se ráda vrátila do své role barmanky Guinan z dlouhověkého druhu El-Aurianů, což se nakonec i stalo skutečností. Naopak ostatní herci z Nové generace se spíše vyjádřili, že s účastí zatím nepočítají. Na druhou stranu bylo oficiálně potvrzeno, že Jonathan Frakes bude některé epizody režírovat.

Protože v době přípravy seriálu se ve Velké Británii intenzivně diskutovala problematika tzv. brexitu, jehož byl Stewart aktivním odpůrcem, začaly se objevovat spekulace, zda se děj nebude točit kolem odchodu Vulkánu z Federace. Ostatně nejedná se o nový nápad. Byl již navrhován pro 4. sezónu seriálu Star Trek: Deep Space Nine producentem Ronaldem D. Moorem, známým svými neortodoxními návrhy, ale v té době byl zamítnut.

V květnu 2019 bylo oznámeno, že byť seriál primárně poběží na platformě CBS All Access, tak vysílací práva na něj pro více než 200 zemí světa získala společnost Amazon Prime, přestože do té doby seriál Star Trek: Discovery ve světě vysílala stanice Netflix. Tuto zprávu oznámil sám Patrick Stewart.

15. května 2019 byl konečně odhalen název nového seriálu. A vyšlo najevo, že Martin-Green měla pravdu, protože seriál dostal název Star Trek: Picard. Současně se objevila první fotografie z natáčení, kde jsou vidět herci v uniformách Flotily, byť ale mnozí spekulovali, že se jedná o kadetské uniformy. Vše napovídalo tomu, že se uniformy v podstatě shodují s těmi, které se objevily v komiksu Star Trek: Countdown, který byl vydán před odvysíláním prvního filmu Star Trek z tzv. jjverza v roce 2009.

Současně s názvem a logem seriálu byla vypuštěna vůbec první upoutávka na nový seriál. Příslušník Hvězdné flotily se na ní Picarda ptá na jméno, na což Picard pouze překvapeně pozvedá obočí, přičemž až ze seriálu vyšlo najevo, že jej pozvedal proto, že musel své jméno hláskovat.

Konečně 26. 6. 2019 bylo oznámeno, že hlavním showrunnerem seriálu bude Pulitzerovou cenou ověnčený spisovatel Michael Chabon, který se na produkci seriálu podílel od počátku prací.

Postavy a herci

Picard

Kapitán Jean-Luc Picard v roce 2399

Ríos

Cristóbal Ríos v podání Santiaga Cabrery

Musiker

Raffi Musikerová v podání Michelle Hurd

Elnor

Elnor v podání Evana Evagory

Juratiová

Agnes Juratiová v podání Alison Pill

Narek

Harry Treadaway jako Narek

Soji

Isa Briones jako Soji Asha

Byla-li u tohoto seriálu nějaká jistota, bylo to obsazení hlavní role. Patrick Stewart se vrátil do své zřejmě vůbec nejslavnější seriálové role, kterou je Jean-Luc Picard. Jak však tvůrčí tým, ve kterém byl sám Stewart, neustále zdůrazňoval, tato postava byla pro nový seriál poněkud odlišná, než jakou si ji fanoušci pamatují z předešlých seriálů a filmů. Dvacet let po posledním objevení se na obrazovce ve filmu Star Trek: Nemesis se postava změnit musela. Picard sám byl podle příběhového oblouku velitelem lodi USS Enterprise-E do roku 2381, kdy byl povýšen na admirála a následně se snažil o pomoc Romulanům, které ohrožoval výbuch supernovy a kteří požádali Federaci o pomoc.

Jeho další profesní život ovlivnil útok syntetiků (umělých bytostí, které jsou jednodušší než androidi) na planetu Mars 5. dubna 2385, při kterém zahynulo 92 tisíc jedinců, došlo ke zničení loděnic Utopia Planitia a zažehnutí atmosféry Marsu, která hořela ještě v roce 2399. Následkem byl zákaz syntetických bytostí ve Federaci, ale také stažení Federace a Flotily ze záchranné operace na Romulu. Picard tak předstoupil před Radu Federace a dal jí na výběr: buď mu dá flotilu lodí k evakuaci Romulanů nebo on rezignuje. Rada jeho rezignaci přijala.

Picard se po tomto debaklu stáhl na své vinice v Le Barre ve Francii, kde mu společnost dělají dva Romulané. Odmítá se bavit s novináři a nad Flotilou dávno zlomil hůl. Z jeho důchodu jej pak vytrhne až příchod záhadné divky jménem Dahj Asha, který jej vrhne do víru dalších událostí.

Dalšími dvěma oznámenými herci v hlavních rolích se dne 4. března 2019 stala jména: Santiago Cabrera a Michelle Hurd.

Cabrera dostal roli kapitána Cristóbala "Chrise" Ríose. Podle scénáře se jednalo o bývalého důstojníka Hvězdné flotily, který ji opustil poté, co kapitán lodi, na níž byl prvním důstojníkem, zavraždil dva cizí návštěvníky, kteří se na ni nalodili a poté spáchal sebevraždu. Šest měsíců po těchto událostech byl Ríos vyřazen z řad Flotily kvůli posttraumatickému syndromu. Od té doby je velitelem své vlastní lodi La Sirena, která se zároveň stala ústřední lodí celého seriálu. Ríos je podivín. Jeho loď nemá totiž posádku v pravém slova smyslu, ale ovládá ji celkem pět pohotovostních holografických programů. I ty si zahrál Cabrera, vždy s poněkud jiným přizvukem a stylem chování.

Hurd pak byla obsazena do role Raffaely "Raffi" Musikerové. Podle konceptu se jednalo o postavu, která v minulosti pracovala jako agentka Rozvědky Hvězdné flotily, kde se intenzivně věnovala právě vyšetřování Romulanů a jejich aktivit ve Federaci. Jedná se o velmi důkladného a schopného taktika a analytika. Když byla zahájena evakuace planety Romulus, stala se na čas první důstojnicí admirála Picarda právě kvůli svým znalostem Romulanů. Bohužel neúspěch akce a nucený odchod Picarda do výslužby ji značně poznamenaly. A to zejména proto, že byla přesvědčena, že za útokem na Mars stojí Romulané, což však nemohla prokázat. Nakonec tedy také byla nucena Flotilu opustit.

Dalším obsazeným hercem, který byl součástí hlavního osazenstva seriálu, se stal mladý australský herec Evan Evagora, jehož angažmá bylo oznámeno taktéž v březnu 2019. Zahrál si mladého romulanského uprchlíka jménem Elnor, kterému kdysi Piacard zachránil život a měl k němu velmi blízko a to přesto, že Picard už od prvních dílů seriálu Star Trek: The Next Generation dal jasně najevo, že k dětem vřelý vztah obecně nechová. Když se však Federace stáhla ze záchranné mise, dalších dvacet let se s Elnorem neviděl a z něj se mezitím stal velmi zručný šermíř a bojovník.

Obsazení zbytku hlavních představitelů bylo známeno 17. dubna 2019. První byla doktorka Agnes Juratiová, brilantní kybernitik a spolupracovník Bruce Maddoxe, který měl svou zvláštní historii s androidem Datem. Obsazena byla herečkou Alison Pill. V prvotních verzích scénáře se ještě hovořilo o jménu doktorka Sartonová po postavě z románu spisovatele Isaaca Asimova The Caves of Steel (Ocelové jeskyně).

Dalším hercem, který byl obsazen, se stal Harry Treadaway, britský herec známý např. ze seriálu Penny Dreadful. Obsazen byl do role Romulana, člena výzvědné služby Tal Shiar, jménem Narek.

Poslední hlavní postava byla obsazena taktéž britskou herečkou Isou Briones. Ta byla obsazena do dvojrole identických dvojčat jménem Dahj a Soji Asha. Právě kolem nich se měl točit celý příběh první sezóny, protože Dahj kontaktovala Picarda poté, co byla ve svém bytě napadena neznámými útočníky. Když přišla o život, Picard začal pátrat, co se vlastně děje a zjistil, že Dahj má nejen sestru - dvojče, ale že se s největší pravděpodobností jedná o umělou formu života, jejíž původ je nějakým způsobem spojen s Datem a Brucem Maddoxem. A protože od útoku na Mars jsou systetické bytosti ve Federaci zakázány, jedná se o záhadu, kterou se Picard rozhodne vyřešit.

Mimochodem právě skutečnost, že Isa Briones hraje svojroli, nebyla zpočátku vůbec známá a dařilo se toto držet pod pokličkou. Když byl odvysílán první plnohodnotný trailer na seriál, nikdo nemohl tušit, že Briones hraje v seriálu hned dvě postavy, sestry jednovaječná dvojčata.

Jednalo se tedy o seriál, který měl mít oproti předešlým seriálům jen malou hlavní posádku, dalo-li se tomu tak říkat. 20. července 2019 byl odvysílán první plnohodnotný trailer na první sezónu. Celkem trval 130 sekund. Stalo se tak na největší akci sci-fi a fantasy, San Diego Comic Con. Trailer přinesl poměrně zajímavé informace mj. právě i o dalších postavách. Fanoušci totiž dlouho spekulovali, zda se v seriálu objeví i další známé postavy z jiných seriálů Star Trek tohoto období, či nikoliv. Panel seriálu a trailer na to v podstatě odpověděly. V traileru se objevil Brent Spiner ve své nejznámější roli androida Data, což bylo překvapivé, protože ten "zemřel" v roce 2379.

Dále se zde objevila Jeri Ryan ve své roli Sedmé z devíti. Pro fanoušky to bylo velké překvapení, protože její angažmá se dařilo celému štábu držet v tajnosti po celý rok, kdy se seriál natáčel a produkoval. Producenti zároveň oznámili, že se v této sezóně vrátí také Jonathan Frakes coby William Riker a Marina Sirtis v roli jeho manželky Deanny Troi. Další známé tváře se v seriálu neobjevily, avšak herec Robert Picardo alias holografický Doctor ze seriálu Star Trek: Voyager 29. července 2019 oznámil, že jej producenti kontaktovali s tím, že by se mohl objevit ve II. sezóně seriálu.

I. sezóna

Produkce

Picard, Troi a Riker

Jean-Luc Picard, William Riker a Deanna Troi ve čtvrtém traileru

Picard

Admirál Picard po devastujícím útoku na Mars

Útok na Mars

Útok na Mars

Picardill Circus

Picardilly Circus (© Amazon Prime)

Dat a Picard

Dat a Picard v Přední desítce na USS Enterprise-D

Dahj Asha

Dahj Asha je zabita při útoku Romulanů

Daystromův institut

Daystromův institut

Raffi a Picard

Raffi vítá Picarda

Raffi a Picard

Raffi a Picard v roce 2385 těsně poté, co Velení FLotily přijalo Picardovu rezignaci

Sedmá z devíti

Sedmá z devíti

Picard

Picard v přestrojení

Ozvěna

Ozvěna doby dávno minulé

Picard, Troi a Riker

Picard se loučí s Willem Rikerem a Deannou Troi

Zhat Vash

Sestry z romulanské tajné kabaly pojmenované Zhat Vash, která je ještě tajnější součástí tajné služby Tal Shiaru

Orchideje

Orchideje

Soong

Altan Inigo Soong

Riker

Kapitán William Riker

Flotily

Romulanská a federální flotila

Umělý život

Umělý život, který mohl zničit náš vesmír

Picard a Dat

Picard a Dat

Picard a Dat

Rozloučení Picarda a Data

Kapitán a jeho posádka

Kapitán a jeho posádka

Kompletní produkce I. sezóny byla ukončena na začátku září 2019, což na Instagramu známil sám kapitán seriálu Michael Chabon. Plnohodnotný trailer na I. sezónu byl pak zveřejněn 5. října 2019 na Comic Conu v New Yorku. Z něj bylo patrné, že seriál bude mít premiéru 23. ledna 2020 a že kromě postavy Sedmé z devíti se skutečně vrátí i William Riker a jeho žena Deanna Troi. V traileru byl konečně vidět i herec Jonathan Del Arco, resp. jeho postava deasimilovaného borgského vojáka, kterého posádka USS Enterprise-D pojmenovala Tim (v originále "Hugh"). Další krátký trailer se objevil těsně před vánocemi 2019 a odhalil opět pár nových záběrů, včetně postavy Bruce Maddoxe.

Natěšenost fanoušků před vlastním vysíláním seriálu zvedl poslední díl II. série doprovodného seriálu Star Trek: Short Treks nazvaný SHT: Children of Mars. Jeho autory jsou Kirsten Beyer, Jenny Lumet a Alex Kurtzman a točí se kolem záhadného útoku na planetu Mars. Centrem příběhu jsou dvě dívky, kterým útok razantně zasáhl do životů. Mimo jiné se zde objevují i mnohé záběry, které byly vidět v některých upoutávkách na seriál Star Trek: Picard, včetně záhadných černých lodí. Na obrazovce se zde pak objevuje promlouvající admirál Picard.

Ještě před odvysíláním první epizody I. sezóny CBS vydala oficiální tiskovou zprávu, že seriál byl oficiálně obnoven pro II. sezónu. Současně bylo oznámeno, že novým výkonným producentem seriálu bude v další sezóně Terry Matalas známý zejména svou prací na seriálu 12 Monkeys (12 opic), ale u Star Treku také není úplným nováčkem, protože pracoval na seriálech Star Trek: Voyager a Star Trek: Enterprise.

Ještě před oficiální televizní premiérou se uskutečnily dvě speciální projekce prvních tří epizod seriálu pro zvané hosty. První se uskutečnila 13. ledna 2020 v Hollywood Chinese Theater v Los Angeles, druhá 15. ledna 2020 v Londýně, kde se nesla ve velkém stylu. Dokonce byla dočasně přejmenována stanice metra Piccadilly Circus na Picardilly Circus. V posledním týdnu před televizní premiérou se objevilo množství dalších ukázek, nových promo fotek a dalšího materiálu tak, aby stanice udržela fanoušky ve stavu maximální natěšenosti.

Vysílání

První epizoda s názvem Remembrance začíná písní Blue Skies od Irvinga Berlina, kterou zpíval Dat na svatbě Willa Rikera a Deanny Troi v posledním filmu s posádkou Nové generace Star Trek: Nemesis. A pokračuje záběrem na loď z nejikoničtějších, USS Enterprise-D, na její Přední desítku, kde Picard hraje s Datem poker a popíjí přitom Earl Grey. Ukáže se, že se jedná o sen, ze kterého Picarda probudí útok na Mars, ukázaný v epizodě SHT: Children of Mars. Picard se probouzí v posteli na své vinici v La Barre, kam hodlal již v průběhu seriálu Nová generace odejít na odpočinek.

První epizoda nabízí množství odkazů na další seriály. Při představení Dahj se ukazuje, že její přítel je Xahean, druh, který se objevil v seriálu Star Trek: Discovery. Záběry na vinice evokují epizodu TNG: Family, setkání se zpravodajskou stanicí FNN zase např. film Star Trek Generations. Konečně se diváci podívají také do slavného Daystromova institutu na Okinawě a to i zevnitř. Objeví se také spousta artefaktů z původní lodi USS Enterprise-D, které jsou uloženy v kvantovém Archívu Hvězdné flotily v San Franciscu. V epizodě se z hlavních postav mimo Picarda objeví jen doktorka Jurationá a Narek. Zajímavé pro diváky bylo, že Dahj byla hned v první epizodě zavražděna při útoku Romulanů, což se hned následně vysvětlilo jejím dvojčetem, doktorkou Soji Ashou. Epizoda končí poměrně zajímavým pohledem na borgskou krychli spravovanou Romulany.

Vzhledem k tomu, že celá první sezóna byla koncipována jako desetihodinový film, navzují epizody vždy tam, kde předešlé skončily. Druhá epizoda s názvem Maps and Legends odkrývá několik historických spojitostí. Ukazuje, proč vlastně Picard tráví čas na své vinici, byť neustále přemítá o tom, že sem nepatří. Nepatří ale ani na Velitelství Hvězdné flotily, kam si přijde říct o loď, ale neuspěje. Je mu jasně řečeno, že tohle už není jeho místo. Krátkým flashbackem je zde ukázán prvopočátek útoku na Mars, byť stále není objasněno, kdo a proč jej provedl. Postupně se objeví další postavy, především Picardova někdejší jednička, Raffaela Musikerová.

Třetí epizoda s názvem The End is the Begining zakončuje první třetinu příběhu. Úvod přináší další flashback, který objasňuje, jak Picard vlastně Flotilu opustil a dozvídáme se, co to udělalo s Raffi Musikerovou, jeho tehdejší první důstojnicí. Právě tu teď žádá o pomoc, aby mohl zachránit sestru-dvojče zabité Dahj, Soji, která se podle všeho nachází na tzv. Artefaktu, ochromené borgské krychli, operované Romulany. Picard konečně dostává loď, byť ne loď Flotily, ale podivínského kapitána Ríose, který také Flotilu kdysi opustil.

Další epizoda s názvem Absolute Candor zahajuje další část příběhu. Autoři se rozhodli ukázat, jak probíhalo přesidlování Romulanů, které nejdříve Flotila umístila na různé planety do přesídlovacích center, aby se z těchto center pro ně nakonec stal trvalý nechtěný domov potom, co se ze záchranné operace Flotila po útoku na Mars stáhla. Tváří celého zmaru je pak právě Picard, který Romulanům dával naději, která vešla vniveč. Ukázán je i jeho vztah se sirotkem Elnorem, což je poměrně zvláštní, protože Picard vždy choval k dětem spíše chladnější přístup. Picard zde tedy "doplňuje" svou posádku o mladého šermíře a válečníka Elnora. Epizoda je zajímavá i z hlediska lingvistiky, kdy se zde poprvé ve větším měřítku objevuje originální romulanština a k závěru i stará romulanská loď z období Původní série. A na ní Sedmá z devíti.

Epizoda Stardust City Rag přináší konečně shledání posádky a Bruce Maddoxe. Toho si v epizodě však nezahrál původní představitel Brian Brophy, ale herec John Ales. Epizoda však ukazuje opět něco z minulosti. Ne zcela hezkou smrt poručíka Icheba na planetě Vergessen, což je jeden z momentů, který vedl Sedmou z devíti, aby se připojila ke skupině samozvaných ochránců zvaných Fenris Rangers a pátrala po ženě jménem Bjayzl, která měla na svědomí Ichebovu smrt (a která mimochodem jako by z oka vypadla poradkyni Deanně Troi). Pro diváky nejpřekvapivějším momentem byl závěr epizody, kdy doktorka Juratiová zavraždí zraněného Maddoxe.

Epizoda The Impossible Box posouvá hlavně příběh samotné Soji, která si konečně uvědomuje, že něco není v pořádku. Všechny její věci jsou staré pouhých 37 týdnů, rozhovor s matkou skončí po pár sekundách spánkem. Je zde ukázáno emotivní setkání Picarda a Tima nebo další z oblíbených romulanských "krabiček". Jedna taková byla vidět např. ve filmu Star Trek: Nemesis, s níž byl vyvražděn celý imperiální senát. Picard musí čelit svým vlastním nočním můrám, které má od dob prvního setkání s Borgy. Na krychli se však konečně potkává se Soji a Tim mu pomůže uprchnout na planetu Nepenthe.

Další epizoda v pořadí s názvem Nepenthe ubírá na akci a přidává na emocích. Picard se setkává se svými starými známými. Deannou Troi a Williamem Rikerem a jejich dcerou Kestrou. Ti žijí svůj na první pohled spokojený život na idylické planetě ve srubu v divočině, pečou pizzu a pěstují rajčata. Pod povrchem jsou však staré rány, zejména smrt jejich staršího syna, která nemusela být, kdyby Federace nezakázala kompletně výzkum syntetiků. Pěkná vzpomínka na staré dobré časy. Sedmý díl zaujal nejen fanoušky, ale úspěch slavil i u kritiků. Byť se jednalo o zklidnění dosavadního rychle se odvíjejícho děje, měl v příběhu smysl. Znovu ukázal, že silnou stránkou Star Treku vždy byly precizní dialogy a že drama se nemusí odehrávat jen ve vesmírných bitvách, ale i v prostém rozhovoru.

Osmá epizoda s přiléhavým názvem Broken Pieces přinesla další střípky do celkové mozaiky příběhu. Ukazuje se, že v romulanském prostoru zanechala prastará vyspělá civilizace v uměle stvořeném hvězdném systému osmi sluncí varování před umělými formami života, díky kterým zanikla. A podzřívaví a tajnůstkářští Romulané jejich varování přijali za své ve svém tažení proti všem umělým formám života. Dokud měla Flotila jen Data, situace se jim kriticky nejevila. Pak ale Flotila začala využívat syntetiky, kteří se začali rozšiřovat do nejrůznějších sfér. A to již tajná organizace zvaná Zhat Vash nemohla jen tak ignorovat a začala jednat. Výsledkem byl útok na Mars a zákaz syntetiků v celé Federaci. Konečně tedy do sebe kousky skládačky zapadají a smysl dává i motivace Agnes Juratiové, proč musela ukončit život Bruce Maddoxe.

První sezónu zakončuje dvojdílná epizoda, která má komplikovaný název Et in Arcadia Ego. Jedná se o latinský název, který v překladu znamená přibližně "Také v Arcadii pobývám". Slovo Arcadia v tomto kontextu přitom znamená harmonii s přírodou nebo dokonce utopii a odvozuje se od stejnojmenného regionu v Řecku, který je hornatý a málo zalidněný a v dobách antiky byl často brán jako příklad harmonie. Slovo "ego" neboli "já" v tomto kontextu pak nejčastěji odkazuje na smrt a je spojováno s jiným latinským citátem memento mori, tedy pamatuj na smrt.

První díl této dvojepizody zavádí posádku na planetu Coppelius. Epizoda začíná scénou s podivnými vesmírnými orchidejemi. Po vizuální stránce jsou orchideje úžasnou podívanou. Na planetě posádka nachází androidy v různých "stupních" vývoje a barvy. Od datovsky bílé až po takové, kteří jsou od lidí k nerozeznání. A nejen je. Setkává se s doktorem Altanem Inigo Soongem, podle jeho slov bláznivým vědcem, který stojí za celou místní populací. Další doktor Soong v řadě, byť pro některé fanoušky je jeho postava poněkud násilně včleněna do děje, protože v předešlých seriálech se nikdy neobjevila byť jen zmínka o tom, že by doktor Noonien Soong měl nějaké potomky. Mimochodem je to už třetí doktor Soong, kterého si zahrál ve Star Treku Brent Spiner. Co se fanouškům však příliš nelíbilo, byla skutečnost, že android Sutra, některými trefně přezdívaná Lore v sukních, se bez problémů naučila techniku vulkánského splynutí mysli nebo až příliš snadná "smrt" androidky Sagy, které Narek vrazil do oka brož.

Přes všechna negativa prvního dílu byl druhý díl závěrečné dvojepizody vyvrcholením série. Mnozí fanoušci už začali tušit, jak to s Picardem dopadne. Název epizody začal dávat smysl a odkaz na smrtelnost dvojnásob. Picard trpí nevyléčitelnou chorobou v posledním stádiu a tak už od počátku věděl, že tato mise bude jeho poslední. Nicméně to, že se dostal na planetu plné androidů, kteří umí přenášet i vědomí, a že doktor Soong má připraveného golema, neboli tvárné tělo androida, začalo dávat smysl. Soji, která se měla stát ničitelkou světů a vlastně celého vesmíru, nakonec svému prokletí odolá, byť se tak stane za minutu dvanáct. A Picard se mezitím musí postavit obří flotile Romulanů, kteří přišli androidy vymazat z vesmíru. Konečně se objevuje i Hvězdná flotila, která se po celou sezónu prakticky neukázala. Flotile stovek lodí velí sám kapitán William Riker z lodi USS Zheng He (třída Inquiry).

Obavy fanoušků se však naplnily, když Picard v závěru epizody skutečně zemřel. Jeho vědomí však bylo zachráněno a nahráno do zařízení, které udržuje také živoucí vědomí Data poté, co bylo přehráno z androida B-4. Tam jej před svou smrtí nahrál sám Dat ve filmu Star Trek: Nemesis. Picard se konečně může naplno s Datem, svým přítelem, rozloučit. Říci sbohem, protože to, že tak nemohl učinit v den Datovy "smrti" jej pronásleduje celých 20 let. A slíbí mu ještě něco. Skutečnou smrt. Závěrečné rozloučení Picarda a Data je jednou z nejlepších a nejdojemnějších scén nejen tohoto seriálu.

První sezóna tedy končí tím, že Picard sice zemřel, ale jeho vědomí bylo přeneseno do umělého těla. Je z něj android, avšak doktor Soong mu obratem slibuje, že umělé tělo má naprogramovánu "dobu trvanlivosti" a vypne se ve věku odpovídajícímu dožití biologického těla kapitána Picarda, kdyby netrpěl zhoubným onemocněním mozku. Ostatně toto omezení již bylo ve Star Treku jednou ukázáno. A sice v epizodě TNG: Inherritance. Picard se tak se svou novou posádkou tedy může vydat na další dobrodružství. A to i díky tomu, že Federace konečně zrušila zákaz syntetických forem života.

Závěr

První sezóna zaznamenala poměrně velký úspěch. Ne vše se samozřejmě líbilo. Picard coby umělá forma života se některým zarytým fanouškům hodně zajídal. Kdokoliv jiný ano, ale ne Picard. Rozhodně se autorům nedá upřít, že dodrželi to, co slíbili. Že se bude jednat o jiný Star Trek. Nicméně neustále skalním fanouškům předhazovali střípky dob minulých, ať už v podobě známých postav nebo narážek na dřívější epizody. Právě drobné role starých známých postav, ať jde o Sedmou z devíti, Willa Rikera nebo Deannu Troi, si v mnoha ohledech berou dané epizody pro sebe a některé nové postavy tak nedostávají tolik prostoru, kolik by potřebovaly.

Sezóna sama o sobě má spád, ale je vidět, že by jí prospělo, kdyby autoři nebazírovali na tom, že bude mít jen 10 epizod. Měla-li by jich např. 13, nitky příběhu by se daly spojit mnohem lépe. Tak se např. nedostalo na rozuzlení příběhu Nareka, o jehož osudu se diváci nic nedozví, což producenti dokonali ještě tím, že oznámili, že v další sezóně se již Narek nevrátí. Právě rychlost rozuzlení zápletky byla asi nejvíce kritizovaným momentem a vlastně je zde možné hledat paralelu i se seriálem Star Trek: Discovery, kde byla první sezóna ukončena také velmi rychle a skoro až násilně a to přes, navzdory všem chybám seriálu, slibný a akční rozjezd, plný nejrůznějších zvratů. Přesto první sezóna nabídla nadprůměrný seriál, plný zajímavých příběhů, narážek a dějových zvratů. Pro fanoušky představovala závan nostalgie, známých postav a známého prostředí, což mnozí z nich velmi uvítali.

II. sezóna

Produkce

Matalas

Terry Matalas (© fandom.com)

Poster

První poster na 2. sezónu

Trailer

Záběry z prvního traileru

Trailer

Záběry z prvního traileru

Q

Záběry z prvního traileru - narážka na Q

Q

Stárnoucí Q...

Q

...a Sedmá bez implantátů

Poster

Nový poster na II. sezónu

Wersching

Annie Wersching bude hrát královnu Borgů (© Paramount+)

Picard

Picard si prohlíží svůj obraz

Los Angeles

Los Angeles 21. století

Giunan

Propagační foto Guinan

Q

Propagační foto Q

Soong

Propagační foto Adama Soonga

Ríos

Kapitán Cristobal Ríos

USS Stargazer

Propagační plakát lodi USS Stargazer

USS Excelsior

Propagační plakát lodi USS Excelsior

USS Europa

USS Europa třídy Luna

Prezidentka

Prezidentka Konfederace Annika Hansenová

Královna

Královna Borgů bez Borgů

Elnor a Raffi

Elnor bohužel umírá

Europa

Mise Europa na pozadí azylové čtvrti

Guinan

Guinan jak ji ani Picard nezná

Pankáč

Starý známý pankáč v autobuse

Picardová

Renée Picardová při simulaci Mise Europa

Soongová

Kore Soongová

Juratiová

Agnes a borgská královna - dvě v jedné

Picard

Jean-Luc Picard jako malý kluk

Picardovi

Jean-Luc Picard a jeho otec Maurice

Yvette

Oběšená Yvette Picardová

Picard a Tallinn

Tallinn umírá, ale misi splnila

Picard a Q

Q se loučí s Picardem

Picard a Rios

Picard se loučí s Riosem

Wesley

Wesley Crusher a Kore

Guinan

Guinan

Přípitek

Přípitek

Oficiálně byla II. sezóna potvrzena v lednu 2020, ještě před začátkem vysílání I. sezóny. Současně s obnovením seriálu pro druhou řadu bylo oznámenou, že novým výkonným producentem se stane Terry Matalas a že jako režisér se u vybraných epizod vrátí také Jonathan Frakes. Kolem čeho se bude odehrávat vlastní dějová linie v té době oznámeno nebylo. Nicméně na začátku roku 2020 postihla svět pandemie koronaviru COVID-19 a tak bylo jen otázkou času, kdy přijde řeč na tuto problematiku a zda by nebylo vhodné ji ve Star Treku nějak zpracovat. V dubnu 2020 poskytl Patrick Stewart krátký rozhovor, kde se k tomu jednoznačně vyjádřil. Řekl, že takový námět by on sám rozhodně nepodpořil, že je mu proti srsti.

V té době se v časopise Entertainment Tonight objevil také rozhovor s hercem LeVarem Burtonem, který zde uvedl, že se byl podívat na natáčení epizody Nepenthe. Padl samozřejmě dotaz i na to, zda se ve druhé sezóně vrátí jeho postava Geordiho La Forge. Burton své možné angažmá přímo ani nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. A podobné spekulace ještě přiživil Jonathan Frakes, který sice také nic oficiálně nepotvrdil, ale uvedl, že by dávalo smysl, kdyby se v seriálu objevili i další herci ze seriálu Star Trek: The Next Generation. Podle něj epizoda Nepenthe ukázala, že nostalgie funguje u fanoušků perfektně a bylo by škoda ji nevyužít. Otázkou je, zda oba již v té době věděli, co bude obsahem třetí závěrečné sezóny seriálu a pouze odvraceli pozornost, nebo o jejím obsahu ještě nebyli informováni.

Již nikdy se však nevrátila postava nadporučíka Data. Herec Brent Spiner totiž potvrdil, že tato postava má po finále první řady svůj osud uzvařen. Závěrečnou scénu s loučením mezi ním a Picardem považuje za vrchol seriálu, něco, co nemohl přinést poslední film Star Trek: Nemesis. Podle něj by bylo škoda, kdyby se Dat do seriálu po této scéně vracel a popřel tak tuto dojemnou scénu. Nevyloučil však své angažmá v roli (nějakého) doktora Soonga.

Vlastní natáčení druhé řady mělo začít v červnu 2020, nicméně s ohledem na probíhající pandemii koronaviru ve světě, se tak nestalo. Na konci května 2020 tak producenti potvrdili, že seriál bude mít několik měsíců zpoždění. Byť v té době se restrikce již začaly pomalu rozvolňovat, neměl seriál postaveny kulisy a ani finálně doladěn scénář, přestože producenti spolu komunikovali prostřednictvím videokonferencí. Sám Stewart řekl, že nová sezóna bude hodně jiná než první a že důraz bude kladen i na Picardovo nové tělo. Objevily se i spekulace, že právě díky novému umělému tělu se může klidně stát, že až nebude Stewart ochotný nebo schopný roli Picarda hrát, může být jeho vědomí "přeneseno" do nového těla (tedy může být angažován nový herec). To ale producenti odmítli jako nepravděpodobný vývoj, protože Picard je ikonická postava.

Další střípky prozratil sám Patrick Stewart v lednu 2021 časopisu Golden Derby. Potvrdil, že natáčení má kvůli pandemii půlroční zpoždění, ale že vlastní produkce začne již na konci ledna. Stewart uvedl, že on sám navrhoval, aby se druhá sezóna více soustředila na zvláštní situaci, a sice na vztah Picarda a jeho nového těla a jak jej nová schránka ovlivní. Hlavní producenti, tedy Akiva Goldsman i Terry Matalas byli podle Stewarta tímto námětem překvapeni, protože čekali, že Picard bude stále stejný. Nakonec ale s jeho návrhem na charakterové změny souhlasili. Uvedl také, že nová sezóna představí novou postavu, která bude mít na Picarda skutečně zásadní vliv, ale nemohl o ní nic bližšího prozradit.

První ukázka z nové sezóny se objevila 5. dubna 2021, kdy CBS zveřejnila obrovské množství informací spojených s novými seriály. Jednalo se pouze o krátký teaser, který toho příliš neukázal, ale něco přece odhalil. V zásadě se jednalo o sérii záběrů, z nichž mnohé představovaly významné vazby na seriál Star Trek: The Next Generation, jako třeba křeslo užívané na palubě USS Enterprise-D, obraz lodi USS Enterprise-D, taktéž dříve umístěný na Picardově Enterprise nebo model lodi USS Stargazer. Celý teaser, doplněný monologem Patricka Stewarta o čase, končí záběrem na mizející kartu královny až do momentu, kdy z ní zbude pouze písmeno Q, následované hlasem starého známého TNG Q: "Soud nikdy nekončí." Z traileru bylo také jasné, že nová sezóna bude odvysílána na nové streamovací službě Paramount+ až v roce 2022 a to přesto, že původně mělo k odvysílání dojít ještě v roce 2021.

První plnohodnotná upoutávka na II. sezónu byla odvysílána 16. června 2021, což je datum, kdy byl na staré USS Enterprise-D slaven Den kapitána Picarda (viz epizoda TNG: The Pegasus) a to poměrně z čista jasna bez jakéhokoliv většího oznámení. V něm už je vidět i postava, o které se v té době mluvilo asi nejvíc, tedy Q v podání herce Johna de Lancieho. Zajímavé je, že Q je zde představen jako stárnoucí muž. Je ale zřejmé, že jde stále o onoho Q, který má tolik společných příběhů s Picardem.

Z upoutávky plynulo, že došlo k narušení času. Q při setkání s Picardem říká, že ho vítá na samém konci cesty, po které se nevydal. V upoutávce jsou vidět i další postavy, doktorka Juratiová nebo kapitán Ríos. Že je něco s časem špatně dokládá i Sedmá z devíti, která po probuzení ve své posteli zjišťuje, že nemá na svém těle zbytky borgských implantátů.

Současně s novou upoutávkou byl zveřejněn i nový poster, který měl II. sezónu propagovat.

Na přelomu srpna a září 2021 uvedl John de Lancie, že II. sezóna seriálu bude výrazně souviset s finále seriálu Star Trek: The Next Generation, tedy dvojepizodou TNG: All Good Things.... Současně prozradil, že jeho počínání bude obsahem celkem šesti epizod.

Krátce po této informaci Paramount oznámil, že jednu z velmi důležitých postav II. sezóny seriálu bude představovat Královna Borgů a rovnou oznámil, že její roli si zahraje herečka Annie Wersching, která je známá například ze seriálů Runaways nebo The Vampire Diaries. Ve Star Treku má však již také svůj zářez, protože hrála postavu Liany v epizodě ENT: Oasis v roce 2002. Jednalo se o jednu z jejích prvních rolí vůbec. Na její obsazení reagoval i herec Jonathan del Arco, známý svou rolí borgského vojáka Tima, na svém twitterovém účtu.

Plnohodnotný trailer na novou sezónu byl zveřejněn 8. září 2021, kdy probíhal tzv. Star Trek den, tedy 55. výročí odvysílání první epizody seriálu Star Trek vůbec. Podle traileru si Q pohraje s celou realitou, jak je všem známá. V ukázce se objevuje Picard ve zvláštní černé uniformě, v níž je vyveden i na poměrně diktátorsky vyhlížejícím portrétu. Přitom podle všeho nejde o zrcadlový vesmír, který je známý z mnoha epizod různých seriálů, ale o nějakou totalitní verzi standardního vesmíru. Ve kterém možná Picard byl nebo je diktátorem nebo mužem, který má mnoho věcí pod palcem. Současně se v traileru posádka objevuje ve 21. století. Podle všech indicií se bude muset Picard spojit se svou nemesis, tedy přímo s královnou Borgů, aby odčinil to, co Q způsobil. Současně s trailerem bylo oznámeno, že nová sezóna bude mít premiéru v únoru 2022.

23. listopadu 2021 potvrdila herečka Michelle Hurd (Raffi Musikerová), že ve II. sezóně se objeví i Whoopi Goldberg v roli Guinan, což ovšem nebylo až tak velké překvapení, protože Goldberg přizval k účasti sám Patrick Stewart už v lednu 2020.

Vysílání

První epizoda nové sezóny s dvojznačným názvem The Star Gazer byla odvysílána 3. března 2022, kdy ještě byly vysílány poslední epizody IV. sezóny seriálu Star Trek: Discovery. Odehrává se více než rok a půl po událostech v I. sezóně, takže je již plně zasazena na samém počátku 25. století. Picard se vrátil ke Hvězdné flotile a byl jmenován rektorem Akademie Hvězdné flotily. Stejně tak se ke Hvězdné flotile vrátili i Raffi Musikerová (jako první důstojník na nové lodi USS Excelsior) a Cristobal Ríos jako kapitán hvězdné lodě USS Stargazer. Přitom stejnojmené lodi, jen jiné třídy, kdysi velel i kapitán Jean-Luc Picard. Elnor začíná studovat na Akademii Flotily jako první čistokrevný Romulan. Soji objíždí federální světy a všude vysvětluje, že umělých bytostí není třeba se obávat. S ní cestuje i Agnes Juratiová, jejíž vztah s Ríosem příliš neklapal. A Sedmá, které Ríos přenechal svou loď La Sirenu, se vrátila k Fenris Rangers.

Osudy všech se znovu protnou, když se z neznámé anomálie vynoří neznámá loď, později identifikovaná jako borgská, která chce mluvit jen s Picardem o podmínkách vstupu do Federace. Tak se všichni sejdou na palubě lodi USS Stargazer, ke které míří obří flotila federálních lodí, aby mohla případně čelit invazi Borgů. Když se na palubu USS Stargazeru přenese královna, která příliš jako královna nevypadá, a pokusí se loď ovládnout, Picard zahájí autodestrukci. Byť se zdá, že všichni zemřeli, probudí se Picard doma v La Barre a brzy potká svého starého přítele Q, který ho vítá na samém konci cesty, po které se nevydal.

Sledování této epizody bylo pro fanoušky potěšením od začátku do konce. Příběh obsahuje obrovské množství narážek na nejrůznější epizody. Setkání Picarda s Guinan je setkání starých přátel, závanem starých časů se vším všudy, i s barem, který je na ulici "Přední 10" (10 Forward). Flotila lodí, která má čelit Borgům, se ukáže v plné parádě. Je vidět, jak technika počítačových efektů pokročila. Takovou flotilu lodí si nemohly dovolit dříve ani filmy. Třeba poslední film Star Trek: Nemesis byl za tento přístup hojně kritizován, když ani neukázal novou loď, které měl velet čerstvě povýšený kapitán William Riker. Zde se vše napravuje a fanoušci museli být v sedmém nebi. Nové třídy lodí Hvězdné flotily vypadají velmi dobře, producenti si některé navíc půjčili ze hry Star Trek Online. Ale vrací se i staré známé třídy. Sovereign, z níž pocházela i USS Enterprise-E, nebo Akira, velmi oblíbená třída. A konečně se v hraném seriálu objevuje i třída Luna, reprezentována hned dvěma loděmi, u nichž producenti dokonce zachovali kontinuitu s knižní sérií Star Trek: Titan. Start pro novou sezónu tak nemohl být lepší. Epizoda byla hned po odvysílání považována za jednu z nejlepších úvodních epizod v celé historii Star Treku.

Druhá epizoda s názvem Penance seznámila diváky s pokroucenou verzí důvěrně známého světa. Místo Spojené federace planet je zde Pozemská konfederace, kterou jako prezidentka vede Annika Hansenová. Konfederace vyznává jediný princip. Bezpečná galaxie je lidská galaxie. A v duchu tohoto hesla eliminuje cizí světy. Jedním z jejích největších vojevůdců je generál Jean-Luc Picard, který sám zavraždil ty nejvýznamnější protivníky. Generála Martoka, gul Dukata nebo správce Sareka. Jejich lebky si vystavil ve své pracovně v Chateau Picard. Když se Picard shledá s většinou své původní posádky z lodi La Sirena, za pomoci spojence z nejpřekvapivějších - borgské královny -, která už nemá svoje Společenstvo, se vydají do roku 2024, kde se linie rozdělily a kde musí najít záhadnou postavu Strážce.

Tato epizoda má výborný spád a tempo. Pozemská konfederace zde představená je podobná Pozemské říši ze zercadlového vesmíru, ale není stejná. Epizoda přináší množství narážek na ostatní seriály. Q mluví v hádankách, které obsahují názvy dřívějších epizod, kde docházelo k manipulaci s časem. Picard zmiňuje možnost cestovat do minulosti ve stylu posádky kapitána Kirka. Je zde řečeno, že tato cesta byla možná jen proto, že Spock dokázal propočítat odchylky a mikroposuny chronitonového záření. Což očividně není schopný dělat ani vyspělý lodní počítač. V epizodě je také zmíněno, že Konfederace vede bitvy na mnoha frontách. S Vulkánci nebo s Dominionem. Zajímavé je, že se lidstvu samotnému podařilo zničit Borgy, tedy nepřítele z největších.

V epizodě Assimilation se posádka musí sžít s rokem 2024. Záznamy z této doby jsou poměrně nekompletní, Loď navíc havaruje u Chateau Picard, přičemž Strážce se má nacházet někde v Los Angeles. Raffi, Sedmá a Ríos se tam vydají, ale protože loď je poškozená, každý se zmotní jinde a Ríos navíc utrpí zranění. Je převezen na kliniku pro chudé, kde je nakonec zatčen imigrační kontrolou. Agnes se mezitím spojí s královnou, aby přesné souřadnice, kde má být Strážce, zjistila. V epizodě však umírá Elnor, který byl zraněn manželem Anniky Hansenové, což je pro Raffi poměrně velká rána.

Tato epizoda poněkud zvolňuje tempo. Odkazuje na azylové čtvrtě, které byly ukázány v epizodě DS9: Past Tense. Způsob, jakým se posádka do minulosti dostala, odkazuje na film Star Trek IV: The Voyage Home. Objevuje se zde také jedna loď třídy Steamrunner a dvě třídy Nova, byť všechny tři lodě patří Konfederaci.

V epizodě Watcher se Picard setkává opět s Guinan, která stále provozuje bar Přední 10 v Los Angeles, přesněji řečeno, zavírá jej a hodlá Zemi opustit. Podle ní lidstvo Zemi ničí a zničí. Picard se jí snaží její názor vymluvit, jenže tato Guinan ho nezná. Přesto ho nakonec zavede ke Strážkyni, která vypadá úplně stejně jako Laris, jen na první pohled není Romulankou. A Q mezitím spřádá své intriky, když však zjistí, že jeho schopnosti z ničeho nic přestaly fungovat.

Opět je zde možné najít spoustu narážek na předešlé seriály a filmy. Jednou z nejpovedenějších je pankáč v autobuse, který na plné pecky poslouchá svůj zbožňovaný song. Jedná se o další narážku na film Star Trek IV: The Voyage Home a to do té míry, že pankáče si v obou dvou případech zahrál stejný herec. Zajímavé na epizodě je, že vyměnila herečku pro roli Guinan. To, že El-Auriané mohou stárnout (a podle všeho i mládnout) tak, jak si zvolí, zaznělo už v první epizodě sezóny. Zde se tedy objevuje mladá Guinan v podání herečky Ito Aghayere. A v závěru epizody je možné ztotožnit Strážce s postavou Garyho Sevena, který se objevil v epizodě TOS: Assignment: Earth a to zejména prostřednictvím trasportního zařízení, které má úplně stejný efekt jako to Garryho.

Další epizoda v pořadí, Fly Me to the Moon představuje především další Soongovu inkarnaci. Doktor Adam Soong zápasí se systémem, aby mohl pokračovat ve svých eugenických pokusech, ale neuspěje. Jeho "dcera" Kore Soongová však umírá a on ji hodlá udžet na živu i za cenu, že se musí spřáhnout s cizincem, kterým není nikdo jiný než Q. Posádka La Sireny zase musí s pomocí Strážkyně Tallinn dohlédnout na to, aby se uskutečnila Mise Europa. Tu má vést jedna z předkyň kapitána Picarda, Renée Picardová, ale o sobě a svých schopnostech má velké pochybnosti.

A hned další epizoda Two of One se odehrává prakticky pouze na galavečeru, který má pro Misi Europa zajistit zejména sponzory. Mezi ně patří i doktor Soong, který štědře přispěje, jen aby se pokusil zbavit Renée. Jeho akci ale odnese Jean-Luc, kterého srazí autem a byť jeho tělo funguje, tak mozek se odmítá probudit z komatu. Většina posádky si ani nevšimne, že se jim ztratila Agnes Juratiová, nad kterou plně převzala kontrolu borgská královna. A Kore Soongová také zjišťuje, že asi není úplně normální dcerou se dvěma rodiči.

V souvislosti s těmito epizodami se začaly objevovat různé dotazy, jak tato sezóna interaguje s kanonickou linií, podle které na konci 90. let 20. století probíhaly tzv. Eugenické války, tedy boje mezi geneticky vylepšenými lidmi. O nich se poprvé mluvilo v epizodě TOS: Space Seed jako o nové době temna. Začaly vzestupem Khana Noonien Singha k moci v roce 1992 a skončily v roce 1996 jeho porážkou a vyhnáním ze Země na kryonické lodi SS Botany Bay. Hlavní showrunner seriálu Terry Matalas se k tomuto vyjádřil. Řekl, že kolem eugenických válek autoři vedli hodně diskuzí. Eugenickým válkám se věnovala i série The Eugenics Wars od Grega Coxe, podle které většina bojů probíhala v Asii a Africe, popřípadě v Evropě. Amerika boji zasažena příliš nebyla. Stejně tak producenti polemizovali s několika tezemi, že vyznění eugenických válek mohla změnit Časová studená válka, která byla popsána v seriálu Star Trek: Enterprise. Matalas také řekl a toto se dostalo i do seriálu, že během III. světové války bylo množství informací zničeno a tak možná informace o eugenických válkách nebyly v budoucnosti úplné. Následně pak seriál Star Trek: Strange New Worlds uvedl, že Eugenické války probíhaly i na počátku 21. století a vedly vlastně ke III. světové válce.

Trojice epizod Monsters, Mercy a Hide and Seek se ve velké míře věnuje minulosti Jean-Luca Picarda. A ukazuje se, že Jean-Luc si z dětství odnesl jedno velké trauma, které nechce přiznat ani sám sobě. A to, že jeho matka trpěla psychickou poruchou. Že jeho otec nebyl tyran, který matku zneužíval, naopak. A že on sám jednoho dne podlehl matčině naléhání, pustil ji z jejího pokoje a ona spáchala sebevraždu, když se v zimní zahradě Château Picard oběsila. Autoři do těchto epizod vložili spoustu střípků minulosti. Třeba kanonizovali lodě třídy NX refit, které se měly objevit v nenatočené páté řadě seriálu Star Trek: Enterprise. Především se ale Picard poté, co si konečně plně přizná, co se jeho maman stalo, svěří svým společníkům, jak si vždycky představoval, jak jeho matka zestárla a když ji ve stáří navštívil, vždycky mu nabízela čaj a vlídná slova. To je odkaz na epizodu TNG: Where No One Has Gone Before, kde se Yvette Picardová poprvé objevila jako stará dáma. Jednalo se tedy o halucinaci, která se nezakládala na pravdě, ale na silné touze Picarda vidět svou maman spokojeně zestárnout a také na výčitkách, že on vlastně její smrt nepřímo zavinil.

Mimo Picardovu minulost se v těchto epizodách rodí nová královna Borgů. Agnes Juratiová, která má v sobě mysl královny, intrikuje a snaží se prosadit, ale Agnes je kupodivu těžký soupeř. Nakonec nachází zvláštní druh symbiózy. A za záchranu Sedmé si v epizodě Hide and Seek bere La Sirenu a vydává se vstříc hledání nového lepšího Společenství.

Závěrečná epizoda s příznačným názvem Farewell ukončuje nejen sezónu, ale také desítky let staré příběhy. Pro rozvětvený děj sezóny se však (opět) jedná o poměrně rychlé ukončení. Je to velmi podobné ukončení první sezóny, kdy je zřejmé, že další epizoda nebo dvě by rozhodně nebyly naškodu. Q umírá, což je pro něj i pro Kontinuum nový pocit, a loučí se s Picardem. Konečně vyjeví, že právě Picard byl jeho nejoblíbenější člověk a celou tuto hru připravil jen proto, aby se Jean-Luc zbavil svých okovů minulosti. Výčitek ze smrti své maman. A to se mu povedlo. Rozloučení Q a Picarda je tak ne nepodobné tomu, co autoři připravili pro první sezónu s Datem. Q jako svůj dárek na rozloučenou vrátí všechny do jejich doby. A protože Chris Rios se rozhodne zůstat ve 21. století, zbude mu ještě síla na to, aby jim dal dárek. Přivedl zpět Elnora.

Zpět v roce 2401 si pak Picard konečně uvědomuje, že prazvláštní královna Borgů mu dává najevo, že není nepřítel, když všude zní píseň od Edith Piaf, kterou jeho samotného Yvette uklidňovala. Nová královna Borgů, jiných Borgů, je právě Juratiová a chystá se zachránit miliardy životů, protože se v kvadrantu formuje záhadná anomálie, která hrozí vyzářit obrovské množství energie. Za pomoci všech lodí, které se objevily v epizodě The Star Gazer pak královna zachrání Alfa kvadrant. A protože po anomálii zůstane transwarp tunel, přičemž její původ i okolnosti vzniku jsou neznámé, požádá o dočasné členství ve Federaci, aby mohla tento fenomén studovat.

Závěrečná epizoda přinesla i jedno příjemné překvapení, když se v ní objevil Wesley Crusher. Ten zde naverboval Kore Soongovou, Augmenta, mezi tzv. dohlížitele. Tedy osoby, jakými byli Tallinn nebo Gary Seven, kteří dohlížejí na chod dějin. Wesley přiznal, že patří k Cestovatelům, nikoliv ke Hvězdné flotile, jak se mohlo zdát z posledního filmu Star Trek: Nemesis. To, že se zde Wesley objeví, bylo velké překvapení, které se tvůrcům dařilo držet celou dobu v tajnosti. Zřejmě i proto dříve zveřejněné návraty pro III. sezónu jeho jméno nezmiňovaly.

Závěr

Celá sezóna může být hodnocena velmi vysoce zejména s ohledem na výkony herců. Především sir Patrick Stewart stále prokazuje své kvality, ale ani ostatní herci nijak nezaostávají. To je oproti seriálu Star Trek: Discovery velké plus. Doslova to jiskří mezi Picardem a Q, když se ti dva potkají. Konečné rozloučení s Q je velmi dojemné, kdy Q konečně přiznává, že Picard je jeho oblíbený člověk. A proč by mu nedal dárek na rozloučenou. Sice dosti zvláštně zabalený (balení hodné téměř všemocné bytosti), ale přesto skvělý. Oproštění se od okovů minulosti, odpuštění sobě samému. Autoři s těmito tématy zacházeli velice umě, aniž by odhalovali směřování sezóny a to i přesto, že se někteří fanoušci ptali po důvodu některých příběhových linií, které do sebe následně zapadly.

I tak ale opět dochází k tomu, že příběh sám je velmi rozmáchlý a jeho ukončení rychlé. To bylo problémem již i I. sezóny, ale třeba i IV. sezóny seriálu Star Trek: Discovery. Není zřejmé, proč tomu tak je, ale téměř to vypadá, že autoři neumí správně pracovat s přiděleným počtem epizod a že možná skrytě doufají v navýšení jejich počtu.

Každopádně závěr sezóny jasně ukázal, že do své role se už nevrátí Santiago Cabrera alias kapitán Christóbal Rios, který zůstal v minulosti. Alespoň Guinan Picardovi prozradila jeho osud. A to přesto, že se na některých fórech spekulovalo o tom, že by mohl být natáčen spin-off seriál s lodí USS Stargazer jako ústředním plavidlem a kapitánem Riosem jako hlavní postavou.

Osud Agnes Juratiové alias nové (lepší) borgské královny objasnila sama herečka Alison Pill, která pro server trekmovie.com potvrdila, že v poslední sezóně se již neobjeví. A na svém instagramu herec Evan Evagora alias Elnor uvedl, že ani on se ve III. sezóně neobjeví. To fanoušky trochu překvapilo, když v závěrečné epizodě dal Q posádce "dárek" v podobě Elnorova návratu. Herečka Isa Briones také potvrdila, že ani postava Kore Soongové se už neobjeví, což není překvapením. Neuvedla však, zda se neobjeví v roli androida Soji Asha.

III. sezóna

Produkce

Teaser

Z první upoutávky na finální sezónu

Teaser

Oznámené návraty herců...

Teaser

...a také pracovníků produkce (© Dave Blass Twitter)

Trailer

První trailer: Sedmá z devíti v uniformě Flotily

Trailer

První trailer: Worf také v uniformě Flotily

Trailer

První trailer: Beverly Crusherová

Trailer

První trailer: Geordi La Forge

Trailer

První trailer: Raffi Musikerová

Trailer

První trailer: Deanna Troi

Trailer

První trailer: William Riker

Trailer

První trailer: Jean-Luc Picard

Trailer

První trailer: Logo a velmi předběžné datum premiéry

Oznámení

Oznámení poslední sezóny

Oficiálně byla produkce III. sezóny oznámena 8. září 2021 na tzv. Star Trek den. O její produkci se ale spekulovalo už od října 2020, kdy magazín Production Weekly zahrnul tuto sezónu do svého přehledu připravovaných produkčních prací. Na oficiální potvrzení její přípravy se ale čekalo téměř celý další rok.

Na produkci III. sezóny se nakonec začalo hned po ukončení prací na II. sezóně, aby se šetřily finance. Práce tak začaly v září 2021, ale už v lednu 2022 byly dočasně přerušeny kvůli vypuknutí nákazy nemocí COVID-19 na place. 8. března 2022 bylo oznámeno, že natáčení III. sezóny bylo ukončeno a že tato sezóna bude současně poslední pro tento seriál. Opět na den Prvního kontaktu, 5. dubna 2022, přišel Paramount s pro fanoušky úžasnou zprávou, když bylo oznámeno, že do poslední sezóny se vrací všichni vyšší důstojníci z lodi USS Enterprise-D, tedy v roli Willa Rikera se objeví Jonathan Frakes a v roli jeho ženy Deanny Troi Marina Sirtis. Ti si zopakují své role z první sezóny seriálu. Oznámen byl návrat také LeVara Burtona v roli Geordiho La Forge, Michaela Dorna jako Worfa a Gates McFadden jako doktorky Crusherové. Potvrzeno bylo také jméno Brenta Spinera, který hrál androida Data. V jaké roli se objeví však oznámeno v té době nebylo.

V ten samý den pak výtvarník seriálu Dave Blass na svém twitterovém účtu zveřejnil, že nejen herci se vrací. Sdílel obrázek s několika známými jmény výtvarníků, kteří se podíleli na seriálu Star Trek: The Next Generation a vrátili se k poslední sezóně seriálu Star Trek: Picard. On sám také řekl, že celý původní tým se podařilo dát dohromady hlavně díky Terry Matalasovi a jeho neuvěřitelnému nadšení. Jeden z fanoušků na toto reagoval dotazem, zda by nešlo přivést zpět i některé staré scénáristy. Na to Blass reagoval, že s Terrym Matalasem jsou fanoušci ve skvělých rukou a že jim všem garantuje, že poslední sezóna je všechny ohromí.

O těchto návratech se rozhovořil i výkonný producent seriálu Terry Matalas, který se svěřil, že právě seriál Star Trek: The Next Generation u něj zažehl jiskru nadšení, kterou pro sci-fi dodnes má a že ukončit tento seriál je potřeba ve společnosti Picardových nejbližších přátel z Enterprise. Toto oznámení bylo pro fanoušky zcela nečekané. Celá třetí sezóna byla totiž natáčena už na konci roku 2021 a až do tohoto oznámení neuniklo do médií nebo na sociální sítě nic zásadního, co by tomuto velkolepému návratu nasvědčovalo. I k tomu se Matalas vyjádřil, když řekl, že produkce měla obrovské štěstí, když se jim toto dařilo tajit 10 měsíců a každý další den doufali, že to překvapení ještě vydrží. Matalas krátce poté řekl, že s oznámením se rozhodli jít už na veřejnost právě proto, že se obávali, že tato informace se ven už každým dnem musí dostat tak jako tak.

Matalas, který seriálu pro jeho finální sezónu šéfoval už sám, také oznámil, že se nebude jednat o žádné epizodní role členů původní posádky, ale o návrat se vší parádou. A pak se roztrhl pytel s jeho oznámeními, které dával na Twitter a fanoušci se jej začali neustále dotazovat a on odpovídal. Tímto způsobem oznámil hned několik věcí. Řekl, že v poslední sezóně čeká na fanoušky to, co dělá Star Trek Star Trekem, a sice obrovská dávka vesmírných lodí.

Pak přišla řeč i na Klingony. Ti se v seriálu Star Trek: Discovery značně změnili. V seriálu Star Trek: Picard se zatím neobjevili a fanoušky tak zajímalo, jak bude vypadat Worf. Terry odpověděl, že "Worf bude vypadat jako Worf" a pokračoval, že bude také "znít jako Worf" a k tomu ještě dodal, že je stále svobodný. Worf si v této souvislosti vysloužil zvláštní pozornost a to i proto, že doznal poměrně zásadního charakterového posunu. Michael Dorn, představitel Worfa, se totiž účastnil také na natáčení seriálu Star Trek: Deep Space Nine a tam jeho postava doznala značného vývoje.

Řeč přišla také na doktorku Crusherovou a její představitelku Gates McFadden. Matalas na spíše jen emotivní komentář jednoho fanouška, v němž doktorku zmínil, odpověděl, že ji uvidíme a že "nejste připraveni na její příběh". Na to reagovala i sama McFadden, když řekla, že práce na seriálu byla absolutně skvělá a že doufá, že si poslední sezónu všichni obrovsky užijí.

Zmíněny byly i další postavy. U postavy Geordiho La Forge si oddechl sám LeVar Burton, když řekl, že se mu hrozně ulevilo, že už nemusí držet takové tajemství a na to regoaval Matalas, když napsal, že i zde fanoušci zjistí, jak to bylo s La Forgem. Zmíněni samozřejmě byli i Jonathan Frakes a Marina Sirtis, ale jejich postavy Willa Rikera a jeho ženy Deanny Troi se objevily už v první sezóně.

A konečně přišla řeč i na postava Wesleyho Crushera, jehož jméno oznámeno nebylo. K tomu se vyjádřil sám Wil Wheaton. On sám totiž uvádí diskuzní doprovodnou sérii The Ready Room, která je vysílána vždy po každé epizodě různých seriálů. Wheaton napsal, že sdílí smutek fanoušků (nerdů), ale z jiných důvodů, které neupřesnil. Na dotaz jednoho z fanoušků ...kde je Wesley? Matalas reagoval velmi záhadnou odpovědí "Kde je? Ten ztřeštěný Cestovatel.". Až poslední epizoda II. sezóny odhalila, co tím Matalas myslel.

Dotazy padaly i na další známé postavy, zda se některé z nich objeví, nejen ze seriálu Star Trek: The Next Generation, ale i z jiných. Na to Matalas odpověděl pouze obrázkem se slovem "Možná", což si mnozí vyložili tak, že přijde mnoho dalších epizodních návratů.

U příležitosti "Dne kapitána Picarda", který připadá na 16. červen, vyšel poměrně dlouhý rozhovor s Terrym Matalasem, který se v něm věnoval také přípravě III. sezóny seriálu. Matalas potvrdil, že se vrátí i několik postav, které nepatří mezi hlavní posádku seriálu Star Trek: The Next Generation. Které postavy to budou, to neupřesnil, ale přiznal se, že minimálně jednu z postav chtěl do poslední sezóny on sám a když se tento návrat povedl, byl z toho velmi nadšený. Potvrdil ale, že se v této sezóně neobjeví ani Miles O'Brien ani jeho žena Keiko, ale ani představitelé hlavních rolí z předešlých sezón, což už se vědělo dříve. Fanoušky však potěšil i drobnostmi, když například uvedl, že se znovu objeví ikonický orbitální dok, který byl poprvé představen ve filmu Star Trek III: The Search for Spock. Na otázku, kdy se třetí sezóna dočká premiéry však řekl, že to není jeho práce a datum skutečně nezná.

Koncem července 2022 uvedla stanice Paramount+ na Comic Conu v San Diegu svůj velký panel právě poslední sezónou seriálu Star Trek: Picard. Při té příležitosti zveřejnila plakáty se všemi hlavními hrdiny poslední sezóny.

Poster

Poster Picard

Poster

Poster Crusherová

Poster

Poster La Forge

Poster

Poster Musikerová

Poster

Poster Riker

Poster

Poster Sedmá z devíti

Poster

Poster Troi

Poster

Poster Worf

Titan

USS Titan-A

Budova

Hroutící se budova Hvězdné flotily

Dok

Orbitální dok

Dok

Komandér Sedmá z devíti

Společně s plakáty pak byl odvysílán i první oficiální trailer. Ten sice ukázal v zásadě jen hlavních osm postav, ale jejich proslovy a oblečení naznačily různé skutečnosti. Například Sedmá z devíti v uniformě Hvězdné flotily a hodnosti komandéra. La Forge, který mluví o tom, že je otec, nebo Worf hovořící o své oběti. Zajímavé je, že se v traileru neobjevil Brent Spiner, jehož návrat byl také oznámen. To podle všeho souvisí s tím, že si producenti nechali další eso v rukávu, tedy koho bude Spiner hrát. Proto nebyl zveřejněn ani plakát s jeho postavou.

Na Star Trek den 8. 9. 2022 byla vypuštěna upoutávka na novou a poslední sezónu seriálu. Jsou v ní vidět známé postavy ze seriálu Star Trek: The Next Generation. Objevuje se v ní i Sedmá z devíti v uniformě Hvězdné flotily, což již bylo známo z dřívějších upoutávek, na palubě lodi USS Titan-A. Ta byla následně identifikována jako loď třídy Constitution III nebo také Neo-Constitution samotným Terry Matalasem. Ten také potvrdil, že půjde o ústřední loď poslední sezóny.

Upoutávka obsahuje záběry na různé lodě, orbitální dok na orbitě Země, zničení neurčené budovy, která zjevně patří Hvězdné flotile. Komandér Sedmá z devíti slouží podle všeho na palubě lodi USS Titan-A. Na závěr upoutávky bylo také uvedeno, že premiéra nové řady proběhne 16. února 2023.

Titan

USS Titan-A

Titan

USS Titan-A

Titan

USS Titan-A

Vadic

Vadic

Dcery

Herečky Mica Burton (vlevo) a Ashlei Sharpe Chestnut (© imdb.com)

Moriarty

Profesor Moriarty

Moriarty

Profesor Moriarty

Lore

Lore

Enterprise

USS Enterprise-F

Orbitální dok

Orbitální dok s obří flotilou lodí

První trailer na novou a poslední sezónu byl zveřejněn na New York Comic Con v říjnu 2022. Ten odhalil mnoho nových dosud neznámých informací. Jako hlavní protivník v sezóně zde byla identifikována Vadic, kterou hraje Amanda Plummer známá třeba z kultovního filmu Pulp Fiction. Amanda je navíc dcerou Christophera Plummera, který je známý svou rolí generála Changa ve filmu Star Trek VI: The Undiscovered Country. Vadic je kapitánem neznámé lodi jménem Shrike a má spadeno na Jean-Luca Picarda a jeho bývalou posádku ještě z dob na USS Enterprise-D. V traileru ji doprovázejí blíže neurčení společníci.

Již z dřívejších zdrojů bylo jasné, že Geordi La Forge má děti. Zde se konečně obě objevují. Praporčíka Sidney La Forgeovou hraje Ashlei Sharpe Chestnut. Sidney je kormidelníkem na nové lodi USS Titan-A. Druhou dcerou je Alandra La Forgeová, kterou hraje Mica Burton, skutečná dcera LeVara Burtona. Alandra pracuje spolu se svým otcem Geordim. Kdo je jejich matka, to uvedeno nebylo, ale objevily se spekulace, že by jí mohla být Leah Brahmsová, která byla Geordiho milostným zájmem.

Ve třetí sezóně se vrátí také postava profesora Moriartyho, kterou si zahraje jeho původní představitel Daniel Davis. Jedná se o holografický konstrukt, který byl vytvořen počítačem lodi USS Enterprise-D v epizodě TNG: Elementary, Dear Data tak, aby přechytračil Data. Tento konstrukt se pak stal vědoucím a podruhé se objevil v epizodě TNG: Ship in a Bottle. Následně se k tomu návratu vyjádřil sám Davis, který upřesnil, že se objeví jen v jedné epizodě. Také řekl, že se mu po veřejném oznámení svého angažmá ulevilo, protože měl s Paramountem podepsanou dohodu o mlčenlivosti. Podrobnosti své role neuvedl, ale řekl, že to bude souviset s prvním setkáním Rikera a Data, což by mělo být setkání, které bylo ukázáno v epizodě TNG: Encounter at Farpoint, Part I. Oba se poprvé potkali v simulátoru. Vyjádřil se však k produkci. Uvedl, že rozsah detailů jej ohromil. Když natáčel seriál Star Trek: The Next Generation, dostal prý pronajatý kostým od Western Costume Company. Pro natáčení seriálu Star Trek: Picard mu však byl ušit kostým na míru, který byl podle jeho slov neuvěřitelně pohodlný.

Posledním protivníkem v nové sezóně by měl být Lore, kterého si zahraje samozřejmě Brent Spiner. Lore se objevil až v závěru traileru a byl identifikován přímo Geordim. Jeho objevením se zdálo být zodpovězeno, jakou roli si v poslední sezóně zahraje Brent Spiner, jenže někteří fanoušci už v té době poukazovali na skutečnost, že byť je postava jasně identifikována jako Lore, vypadá jinak a co je toho důvodem.

V upoutávce se objevuje také USS Enterprise-F, následovnice lodi USS Enterprise-E třídy Sovereign, které dříve velel kapitán Jean-Luc Picard. Nová Enterprise se evidentně vrací z významné mise, neboť je vítána velkolepým orbitálním ohňostrojem. Co se týká zařazení této lodi do nějaké třídy, to nebylo v traileru provedeno, ale jednoznačně se dalo určit, že jde o třídu Odyssey, která byla vytvořena pro hru Star Trek Online. Není to navíc poprvé, kdy seriál kanonizoval některé lodě z tohoto zdroje. Hned čtyři třídy lodí byly kanonizovány ve druhé sezóně. Třída Odyssey je řazena mezi těžké křižníky s délkou téměř 1100 metrů. Počet členů posádky je až 1600. Podle STO by měl v této době USS Enterprise-F velet andorijský kapitán Va'Kel Shon.

Další střípky z nové sezóny trousil Terry Matalas na svém twitterovém účtu v průběhu října. Uvedl, že vysvětleno bude, proč není hlavní lodí USS Stargazer, která se objevila ve druhé sezóně. A také že se zde objeví množství lodí nových i známých z minulosti. Když pak Matalas mluvil o tom, že tato sezóna má být řádným rozloučením se s posádkou Nové generace, začali se fanoušci dotazovat, zda náhodou příběh nesměřuje ke smrti některé z hlavních postav. Matalas to nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, odpověděl jen replikou: Bezpečnost není zaručena. Matalas také potvrdil, že se objeví celá řada klasických mimozemšťanů, kteří se již dlouho neobjevili. Na závěr uvedl, že má v poslední sezóně takové nějaké cameo.

Na začátku prosince 2022 pak Paramount zveřejnil tři nové fotografie z poslední sezóny seriálu.

Crusherová

Beverly Crusherová

Picard a Riker

Picard a Riker

Picard a Riker

Picard a Riker

Poster

Retro poster

Poster

Finální poster

LCARS

Jedna ze stanic na USS Titan-A

Worf

Picard a Worf na propagačním snímku

Asi tři týdny před premiérou nové sezóny vydal Terry Matalas opět několik prohlášení k nové sezóně. Asi nejzajímavější bylo prohlášení, že sama třetí a poslední sezóna by měla změnit rozehranou hru celého Star Trek univerza a otevřít cestu pro novou novou generaci, jako to kdysi udělal právě seriál Star Trek: The Next Generation. Poslední sezóna by také měla přinést řádné rozloučení s předešlou generací. Zároveň oznámil, že třetí a poslední trailer na novou sezónu bude odvysílán 29. ledna 2023 o poločase baseballového AFC Championship Game, což je předkolo slavného Super Bowlu. Těsně před tímto závěrečným trailerem byl zveřejněn také nový tzv. retro poster.

Závěrečná upoutávka na novou sezónu se sice nesla v rychlém a bojovém duchu, ale ve skutečnosti nepřinesla žádné zásadní novinky. Jedinou byl fakt, že trailer představil dvě nové postavy. Ani jedna z nich nebyla pojmenována, avšak první z nich byl kapitán lodi USS Titan-A, kterého si zahrál herec Todd Stashwick, který je známý z mnoha různých rolí a s Matalasem spolupracoval např. na seriálu 12 Monkeys. Už v prosinci 2022 Matalas na jeden z fanouškovských dotazů, zda se tento herec v seriálu neobjeví, odpověděl, že je to dobrý nápad.

Druhou, v té době nejmenovanou postavu, ztvárnil britský herec Ed Speleers, známý např. jako filmový Eragon. Ten byl zobrazen i na posteru, který byl k novému traileru zveřejněn a z toho bylo usuzováno, že jeho postava by měla být v poslední sezóně pravidelnou. Až po odvysílání první epizody bylo odhaleno, že jde o Jacka Crushera, syna Beverly Crusherové a Jean-Luca Picarda.

Asi dva týdny před premiérou zveřejnil Terry Matalas na Twitteru příspěvek, ve kterém představil posádku lodi USS Titan-A. Ke keždému hlavnímu představiteli napsal pár řádků. Také ukázal náhled na jednu z konzol lodi USS Titan-A. Okomentoval také různé další otáky, z nichž jedna byla, zda se v seriálu neobjeví také admirál Janwayová. Na tu odpověděl záproně s tím, že admirál Janewayová je nyní exkluzivně vázána pro seriál Star Trek: Prodigy.

Z postav je první představenou praporčík Sidney La Forgeová, kterou hraje Ashlei Sharpe Chestnut. Jedná se o dceru Geordiho La Forge a na USS Titan-A působí jako kormidelník. Matalas k tmu napsal, že na rozdíl od své sestry Alandry, Sidney nechtěla lodě stavět, ale pilotovat. Stále tak nebyla odhalena matka Geordiho dcer, ale díky poznámce o "stavbě" lodí byli někteří fanoušci stále více přesvědčeni o tom, že jí je Leah Brahmsová, byť toto nakonec seriál nepotvrdil.

Další postavou je taktický důstojník poručík Matthew Arliss Mura. Na USS Titan-A slouží už 3 roky, z čehož plyne, že USS Titan-A je ve službě již alespoň 3 roky. Podle Matalase je pro pozici taktického důstojníka ten pravý. U této postavy je zajímavé, že jde o Bajorana, ale zřejmě některý z jeho rodičů (nebo předků) bude člověk, protože jméno Matthew bajorské není. Jeho představitelem je herec Joseph Lee.

Vědeckým důstojníkem lodi je vulkánská důstojnice poručík T'Veen v podání herečky Stephanie Czajkowski. Podle Matalase ji na svých lodích chtělo několik kapitánů Hvězdné flotily. Zajímavé je, že v posledním traileru je její postava vidět, jak projevuje různé emoce. Až později Matals uvedl, že se nejedná o čistokrevného Vulkánce, ale míšence Vulkánce a Delťana, což měla fanouškům indikovat už její holá hlava.

Komunikačním důstojníkem na USS Titan-A je praporčík Kova Rin Esmar v podání nebinární herečky/herce Jin Maley. Esmar je Haliian, což je druh, který má zjevně Matalas v oblibě, protože již na palubě lodi USS Stargazer sloužil haliijský kormidelník praporčík Kemi. Praporčík Esmar absolvoval Akademii Hvězdné flotily jako nejlepší z ročníku. Hovoří plynule 72 mimozemskými jazyky, což je víc, než kadet Uhura.

La Forgeová

Sidney La Forgeová

Mura

Matthew Arliss Mura

T'Veen

T'Veen

Esmar

Kova Rin Esmar

Prvním důstojníkem na lodi je, což bylo již známo dříve, komandér Sedmá z devíti. Ta obdržela polní povýšení od admirála Picarda na palubě lodi USS Stargazer.

A Matalas také konečně sdělil jméno nového velitele lodi. Kapitán Liam Shaw je původně inženýrem. Má za sebou dlouhou historii u Hvězdné flotily. Podle všeho je podobným kapitánem, jakým byl například kapitán Edward Jellico.

Následně Paramount+ vypustil sérii dalších prpagačních fotografií posádky lodi i dalších postav. V té době stále ještě zůstala postava Jack Crushera, kterou hraje herec Ed Speleers, nepojmenovaná a to přesto, že pro sezónu se jednalo o postavu klíčovou. Tento krok byl učiněn z pochopitelných důvodů, aby autoři neprozradili příliš velké podrobnosti z příběhu.

Sedmá

Sedmá z devíti

Shaw

Liam Shaw

Picard

Jean-Luc Picard

Musikerová

Raffi Musikerová

Riker

William Riker

Crusherová

Beverly Crusherová

Worf

Worf

Troi

Deanna Troi

La Forge

Geordi La Forge

Lore

Lore

Vadic

Vadic

Crusher

Jack Crusher

Logy

Stránka deníků 1

Logy

Stránka deníků 2

Promo fotky

Picard, Sedmá a Riker

Promo fotky

Beverly Crusherová

Promo fotky

Picard, Sedmá a Riker

Promo fotky

Komandér Sedmá

Promo fotky

Admirál Picard

Necelý týden před premiérou poslední řady byl aktivován oficiální instagramový profil s tzv Star Trek Logy (neboli deníky). Na nich se objevily doplňující informace o jednotlivých postavách i lodích. Z nich některé informace byly velmi zajímavé.

Deník týkající se postavy androida Lora uváděl, že Lore byl od roku 2370, kdy se naposledy objevil v epizodě TNG: Descent, "uložen" v Daystromově institutu. Zajímavá v této souvislosti byla informace, že zde byla uložena i práce zesnulého doktora Altana Soonga. Ten byl naposledy viděn v dvojdílné epizodě PIC: Et in Arcadia Ego, která se odehrávala v roce 2399.

Deník pro Beverly Crusherovou byl poměrně strohý. Podle něj nespecifikovaného data rezignovala na pozici u Hvězdné flotily a podnikla několik soukromých lékařských misí napříč Alfa a Beta kvadranty ve své soukromé lodi SS Eleos. Její současné místo pobytu není známo.

V případě Worfa deník uvádí, že po krátké diplomatické kariéře se Worf vrátil ke Hvězdné flotile a sloužil na palubě USS Enterprise-E a na dalších pozicích. Dosáhl hodnosti kapitána. Z deníku to není zřejmé, ale podle všeho mohl být krátce dokonce právě on kapitánem USS Enterprise-E, přičemž rezignoval po blíže neurčeném incidentu na Kriilar Prime. Další informace podléhají utajení.

Geordi La Forge dosáhl hodnosti komodora a účastnil se různých speciálních misí Velení Hvězdné flotily. Obě jeho dcery, Alandra a Sidney, slouží u Hvězdné flotily.

V případě Williama Rikera deník navazuje na události v roce 2399. Poté Riker zůstal u Hvězdné flotily, podílel se také na úpravách nové lodi USS Titan-A. Stejně tak se ke Hvězdné flotile vrátila i Rikerova manželka Deanna Troi.

U Sedmé z devíti se potvrzuje, že po svém polním povýšení od admirála Picarda začala sloužit na palubě USS Titan-A. Loď La Sirena, kterou vlastnila, pak předala Raffi Musikerové. U ní deník uvádí, že bojovala, aby se zbavila svých několika závislostí, aby navázala na svou práci u Hvězdné flotily a znovu obnovila vztah se svým synem Gabem. Podle nepotvrzených zpráv měla dokonce Hvězdnou flotilu opustit zcela, ale oficiálně je její místo pobytu utajované.

Velmi zajímavé jsou pak informace o lodích. Rekapitulují se zde informace o jednotlivých lodích jménem Enterprise od té první, které velel kapitán Jonathan Archer. U USS Enterprise-E deník uvádí, že její poslední mise podléhá utajení. USS Enterprise-F je pak potvrzena jako loď třídy Odyssey. Vypuštěna byla roku 2386 a za dobu její služby jí velelo několik kapitánů. Zajímavá je informace, že návrat lodi k Zemi není tak úplně triumfální, protože loď má být vyřazena ze služby na blíže nespecifikovaný Den startu (Frontier Day). Důvodem má být kritické selhání systémů, které byly narušeny během blíže nespecifikovaného Monfetteského gambitu, kdy se posádka pokoušela zachránit Railliany na planetě Fenton IV.

A pak také loď USS Titan-A dostala svůj příběh. Ten napsal sám Terry Matalas. Podle něj se jedná o třetí loď, která nese toto jméno. Známá je všem loď třídy Luna, které velel kapitán Riker. První z nich však byla třídy Shangri La a nesla registraci NCC-1777. Vypuštěna byla v roce 2290 a svěřena pod velení kapitána Saavik, známé zejména z filmů Star Trek II: The Wrath of Khan a Star Trek III: The Search for Spock. Loď se několikrát střetla s Klingony, uváděny jsou mise na přezvetí Exo-Portu nebo záchrana kolonie Horizon. Na doporučení kapitána Sulua se USS Titan stala na čas vlajkovou lodí Hvězdné flotily. Její role byla klíčová pro udržování stability podél Klingonské Neutrální zóny před tím, než byla v roce 2293 podepsána Khitomerská smlouva. Na pozici vlajkové lodě ji následně vystřídala USS Enterprise-B. U lodi USS Titan kapitána Rikera deník uvádí, že ta byla vyřazena ze služby v roce 2398 poté, co utrpěla rozsáhlá poškození, aniž by bylo uvedeno, co bylo jejich příčinou. USS Titan-A je loď třídy Constitution III známé také jako Neo-Constitution. Jedná se o průzkumná plavidla navazující na úspěšný design lodí třídy Constitution II známých také jako Constitution refit. Vypuštěna byla v roce 2401 a svěřena kapitánu Liamu Shawovi.

Vysílání

Titan

USS Titan-A

Picard, Riker, Sedmá

Picard, Riker a Sedmá z dvíti

Jack Crusher

Jack Crusher, syn Beverly Crusherové a Jean-Luca Picarda

Worf a Raffi

Worf a Raffi Musikerová

Ro

Komandér Ro Laren

Intrepid

USS Intrepid, třída Duderstadt

Voyager

USS Voyager v Muzeu Hvězdné flotily

La Forge

Komodor Geordi La Forge

Dat

Datova vzpomínka na Flíčka

Enterprise

USS Enterprise-F

Enterprise

USS Enterprise-D

TNG

Posádka na můstku USS Enterprise-D

Královna

Borgská královna

Tuvok

Kapitán Tuvok

Picard, Riker, Sedmá

USS Enterprise-G

Q

Q rozhodně nemá lineární bytí

Poker

Poker

Premiéru si třetí sezóna odbyla podle plánu 16. února 2023 epizodou s názvem The Next Generation. První epizoda rozehrává příběh nové sezóny. První epizoda také představuje staré a nové postavy. Právě zde je postava, kterou hraje herec Ed Speleers pojmenována jako Jack Crusher, syn Beverly Crusherové a, jak se ukáže později, Jean-Luca Picarda. Představena je také posádka můstku lodi USS Titan-A. Památným se hned po odvysílání stalo představení kapitána Liama Shawa, který nejenže zahrál opravdový požitek z jídla, ale také odmítl legendy Hvězdné flotily. Za způsob jeho odmítnutí se mu dostalo přezdívky "kapitán Ne". Za zmínku stojí také velmi povedený hudební doprovod epizody, což lze vztáhnout i na celou sezónu, od skladatele Stephena Bartona. Podle mnoha serverů a hodnocení se jedná o nejlepší úvodní epizodu sezóny v historii Star Treku.

Další epizoda v pořadí, Disengage, představuje hlavní antagonistku sezóny, Vadic. Amanda Plummer se této role zhostila na výbornou. Její přehnaná gesta, maniakální smích a kouření cigarety, její postavě dodávají charakter. Její motivy a důvody, proč chce získat Jacka Crushera, však zatím epizoda neodhaluje. Paralelní příběh Raffi Musikerové, která vyšetřuje útok na náborové středisko Hvězdné flotily na M'talas Prime, pak má překvapivé vyústění, když se objevuje kapitán Worf, který se skrýval jako její spojka.

Epizoda Seventeen Seconds odhaluje, že do komplotu proti Federaci jsou zapojeni Měňavci, Zakladatelé Dominionu. Jejich radikální část nebyla spokojena s výsledkem války s Federací a chtěla se za potupu pomstít. Jsou to ale jiní Měňavci, upravení. A jak se ukáže později, upravení samotnou Federací, která na nich dělala v průběhu války s Dominionem nehumánní pokusy. To se některým fanouškům nelíbilo, ale pravdou je, že tato linie odpovídala temnému ladění seriálu Star Trek: Deep Space Nine, kde byla tato válka ústředním motivem.

V epizodě No Win Scenario se ukazuje, že Měňavci nejednají sami, ale řídí je neznámá postava, se kterou Vadic komunikuje zvláštním způsobem. Také se ukazuje, že infiltrovali všemožné pozice ve Hvězdné flotile a chystají něco velkého. Kdo je ale ve skutečnosti ovládá, to epizoda neprozradila. Ukazuje se však, že pro další vývoj příběhu bude podstatný Jack Crusher, který trpí záhadnými vizemi o konci světa.

Daslší epizoda Imposters přivedla zpět jednu ze starých známých postav, Ro Laren, šéfku bezpečnosti na lodi USS Intrepid, která má zatknout Picarda a jeho společníky. Nicméně způsob, jakým je mezi loděmi a jejich kapitány jednáno, je podezřelý. Žádný řádný kontakt, Ro se na loď dostane raketoplánem a poté je zahájen přesun posádky lodi na USS Intrepid. Interakce meui Picardem a Ro, kterou si zahrála její původní představitelka Michelle Forbes, jsou nabité střípky společné minulosti. Picard jí nemůže zapomenout její zradu, které se dopustila před třiceti lety v epizodě TNG: Preemptive Strike a ona zase jemu nemůže odpustit, že její důvody ani za tak dlouhou dobu nepochopil. Když se spolu oba loučí, je to velmi emotivní rozloučení, umocněné ještě tím, že Ro nakonec obětuje svůj život, aby dala lodi USS Titan-A šanci na útěk.

V epizodě The Bounty se shledávají Worf a Raffi Musikerová s posádkou USS Titan-A. A objevují se i zbývající postavy z Nové generace, Geordi La Forge, který vede Muzeum Hvězdné flotily na Athan Prime a Deanna Troi, kterou unesli Měňavci, aby donutili Rikera spolupracovat. A objevuje se i Soongův android v podání Brenta Spinera. A jak někteří spekulovali dříve, není to ani Dat, ani Lore, ale úplně nový typ androida, který v sobě má ale vzpomínky jak Data, tak Lora, ale také androida B-4 nebo Lal. Velmi dojemným momentem jsou také záběry z Muzea Hvězdné flotily, kde jsou umístěny také lodě jako USS Enterpirse-A, USS Defiant-A nebo USS Voyager. Vůči této poslední je z pochopitelných důvodů sentimentální zvláště Sedmá z devíti a moment, kdy o této lodi hovoří, je velmi hezkou poctou seriálu Star Trek: Voyager.

Epizoda Dominion ukazuje, že Měňavci infiltrovali opravdu vše, co mohli. Objevuje se zde další známá postava, Tuvok, v podání herce Tima Russe, ale ve skutečnosti už se jedná o Měňavce. Vadic se podaří obsadit USS Titan-A a v následující epizodě Surrender se pokusí získat Jacka. Při tom je zabita poručík T'Veen. V kritické situaci pomůže Dat, který přelstí Lora a převezme kontrolu nad novým tělem. Vadic v epizodě umírá. Tyto dvě epizody svádí celou původní posádku dohromady na palubu lodi USS Titan-A, aby čelili neznámému. Nejenom neznámému z pohledu invaze Měňavců, ale také neznámu v případě Jacka Crushera, který se chová, zejména ve vypjatých chvílích, divně. Odhalit pravdu mu pomůže Deanna Troi.

Předpolsední epizoda s názvem Võx odhaluje nečakanou pravdu. Jack je spojen s Borgy a Měňavci jsou jen prodlouženou rukou Borgů. Den startu znamená shromáždění většiny lodí Hvězdné flotily u Země. Nová technologie pak vede k převzetí všech lodí Borgy. A nejen to, Borgové a Měňavci se léta na tento moment připravovali. A to tak důkladně, že do mladých důstojníků a kadetů nepozorovaně vkládali potřebné řetězce DNA, aby je mohli asimilovat na dálku. Příběh je nabitý silnými momenty. Přivádí zpět na scénu další starou známou postavu. Admirál Elizabeth Shelbyová představuje novou, skoro borgskou, technologii, která je začátkem jejího konce. Kapitán Liam Shaw umírá v boji s asimilovanou posádkou a svěřuje velení Sedmé z devíti. Stará posádka pak společně čelí překvapení, které pro ně měl schované Geordi. Zrekonstruovaná USS Enterprise-D, která se měla stát vrcholem jeho muzea, teď musí vyrazit do akce. Nástup posádky na můstek, který byl znovu postaven s největší péčí, je emociálním momentem a vyvrcholením epizody je pak odlet staré dámy vstříc své poslední bitvě.

Předposlední epizoda konečně složila všechny střípky dohromady. Záhadná postava, která ovládá pomstychtivé Měňavce je ve skutečnosti královna Borgů. Ta, kterou admirál Janewayová nechala zemřít v epizodě VOY: Endgame. A s ní prakticky celé Společenstvo. Využití Borgů, kteří se objevili i v předešlé sezóně, se zdálo být poněkud přehnané, ale příběh do sebe zapadl i s vazbou na asimilaci kapitána Picarda před 35 lety.

Poslední epizoda sezóny a celého seriálu, The Last Generation, je tak jeho vyvrcholením. Asimilovaná flotila se snaží zničit Zemi, aby pak následovala celá Federace. USS Enterprise-D, ovládaná veterány Flotily, však dokáže najít zdroj všech potíží, obrovskou borgskou krychli skrytou Federaci přímo pod nosem, v atmosféře planety Jupiter. Epizoda přináší množství emotivních a také akčních momentů. Útok na Stanici Sol, útok USS Enterprise-D na borgskou krychli, interakci mezi Picardem a jeho synem nebo mezi Rikerem a Troi. Po úspěšném odražení útoku pak následuje zklidnění situace. Scény, kdy kapitán Tuvok ukazuje Sedmé z devíti její hodnocení odeslané kapitánem Shawem nebo kdy Jack Jean-Lucovi se slovy Jména znamenají téměř vše představuje novou USS Enterprise-G, jsou poctou nejen poslední sezóně, ale i všem postavám. Rozloučení s USS Enterprise-D je konečně důstojné a emotivní. Rozloučení s posádkou Nové generace pak správně nostalgické. Závěrečná bonusová scéna mezi Jackem Crusherem a Q je (snad) příslibem dalších pokračování.

Závěr

Třetí a závěrečná sezóna seriálu přinesla to, co slibovala. Návrat známých hrdinů, důstojné rozloučení s USS Enterprise-D, která léta provázela posádku seriálu Star Trek: The Next Generation a ne zcela slavně skončila ve filmu Star Trek Generations. Jednotlivé postavy dostaly odpovídající prostor. Jejich výskyt v seriálu není proveden na sílu, ale organicky. Každá z nich má v seriálu své místo. Fanoušky velmi potěšilo několik návratů, zejména Ro Laren nebo Elizabeth Shelbyové, i když ukončení jejich příběhu nemusí všem fanouškům ladit. Zejména u Ro jde ale o emotivní rozloučení, které ukončí třicet let starý příběh. Stejně tak závěrečná scéna s Jackem Crusherem a Q, u které si tvůrci jednoduše řekli, že u těchto bystosí by lineární smýšlení bylo zbytečné, je jistým příslibem.

Poslední sezóna rozehrála zcela novou hru počátku 25. století. A poprávu se ozvali fanoušci, že v této hře chtějí pokračovat. Že chtějí vidět příběhy nastupující generace, ve kterých by se mohly mihnout důvěrně známé postavy generace předešlé. Přičemž je třeba ocenit, že tvůrci žádnou z těchto postav neobětovali příběhu. Na nejrůznějších fórech se ihned objevily nápady na seriál pracovně nazvaný Star Trek: Legacy. Seriál, který by vyprávě příběhy kapitána Sedmé z devíti a její posádka lodi USS Enterprise-G. Krátce nato vznikla i petice za tento seriál, s čímž už fanoušci měli zkušenosti, když si takto vydobyli seriál Star Trek: Strange New Worlds. Tato petice tu předešlou brzy překonala a reagovala na ni i produkce seriálu. Terry Matalas potvrdil, že by chtěl vyprávět nové příběhy. Hlava celého Star Trek konglomerátu Alex Kurtzman byl opatrnější, nicméně potvrdil, že fanoušci byli slyšet jasně a hlasitě a že se jejich námětem bude společnost zabývat.

Terry Matalas, který se stal pro závěrečnou sezónu showrunnerem seriálu již sám, měl celý příběh rozmyšlený velmi dobře. Je vidět, že skutečně chová velkou lásku k seriálu Star Trek: The Next Generation a že, dá-li se to tak říct, se z ní vyznal právě v závěrečné sezóně tohoto seriálu. Byť se mohlo zdát, že některé epizody této sezóny mohly být kratší nebo spojeny v jednu, je třeba po shlédnutí všech epizod konstatovat, že vše mělo svůj smysl. Po závěru seriálu Star Trek: Picard tak nezbývá než doufat, že nadšení, které poslední sezóna přinesla, povede k realizaci navazujícího seriálu, který ukáže toto období a třeba i spojí nitky příběhů z běžících animovaných seriálů. Naděje zde jsou nemalé a stejně tak i očekávání.

Hudba

Russo

Jeff Russo

Soundtrack

Soundtrack na I. sezónu

Barton

Stephen Barton (© polygon.com)

V srpnu 2019 bylo oznámeno, že hudbu k novému seriálu Star Trek: Picard složí Jeff Russo, který skládal hudbu i k seriálu Star Trek: Discovery. Velkým překvapením to nebylo, byť fanoušci příliš nadšení nebyli. Jeho hudba k seriálu Star Trek: Discovery se bohužel nedala označit za nijak zvlášť výraznou, což v porovnání s předešlými prakticky všemi seriály Star Trek je ve velkém kontrastu.

Pro seriál Star Trek: Picard Russo připravil několik různých iterací na témata, která byla spojena se seriály Star Trek: The Original Series a Star Trek: The Next Generation. Výsledná podoba úvodní znělky pro I. sezónu je výrazná v použití flétny pikoly, což má podle Russoa odkazovat na motiv z epizody TNG: The Inner Light. V sezóně pak byly použity různé motivy ze Star Treku. Zejména se jednalo o variace na původní znělku od skladatele Alexandra Courageho nebo na téma napsané pro film Star Trek: The Motion Picture skladatelem Jerrym Goldsmithem.

Asi nejvýraznější z celé sezóny pak bylo použití písně Blue Skies od Irvinga Berlina jako reminiscence na Data. Ten totiž tuto píseň zpíval na svatbě Williama Rikera a Deanny Troi ve filmu Star Trek Nemesis. Zde ji zazpívala herečka a zpěvačka Isa Briones. Jeff Russo však pro seriál poněkud upravil aranžmá songu tak, aby lépe odpovídalo hudebnímu zaměření sezóny. Tato i další hudba z I. sezóny pak byla vydána na soundtracku 2. února 2020, nějž se postaralo vydavatelství Lakeshore Records. Vydána byla dokonce i speciální edice v podobě zeleného vinylu s názvem "Borg-errific green vinyl" a to 9. října 2020.

Pro II. sezónu došlo k úpravě úvodní znělky a to jak vizuální, tak také k úpravě hudebního motivu, byť základ zůstal i nadále stejný. Změnilo se ale tempo, které bylo mnohem rychlejší. Ve II. sezóně zaznělo také několik známých songů. Píseň Non, Je ne regrette rien, která zazní několikrát, je originální verzí od Édith Piaf. Originálem je také punkroková skladba I Still Hate You, kterou pro seriál napsal Kirk Thatcher, představitel pankáče v autobuse. Naopak píseň Shadows of the Night v epizodě Two of One zazpívala Alison Pill.

Pro závěrečnou III. sezónu se showrunner seriálu Terry Matalas rozhodl přizvat skladatele Stephena Bartona, britského skladatele, který již od roku 2001 žije v Los Angeles a podílel se na hudbě k mnoha filmům, seriálům nebo počítačovým hrám. Matalas se s ním zná z doby práce na seriálu 12 Monkeys a chtěl po něm, aby hudba poslední sezóny odkazovala na klasiky hudby pro Star Trek, zejména Jerryho Goldsmitha nebo Jamese Hornera.

Zajímavosti

V průběhu seriálu se objevilo několik postav známých z předešlých seriálů. V první řadě to byla samozřejmě celá původní posádka lodi USS Enterprise-D, ale z dalších to byly zejména Sedmá z devíti (v podání Jeri Ryan), Icheb(kterého si zde zahrál herec Casey King), Q (v podání Johna de Lancieho), Wesley Crusher (v podání Wila Wheatona), Ro Laren (v podání Michelle Forbes), Tuvok (v podání Tima Russe), Elizabeth Shelbyová v podání Elizabeth Dennehy), borgská královna (v podání Alice Krige ve třetí sezóně a Annie Wersching ve druhé sezóně) nebo Guinan (v podání hereček Whoopi Goldberg a Ito Aghayere).

V seriálu se objevily také lodě známé z dřívějších seriálů a filmů, jako USS Enterprise-A (třída Constitution refit) známá z filmů Star Trek V: The Final Frontier nebo Star Trek VI: The Undiscovered Country, USS Defiant-A (třída Defiant), známá ze seriálu Star Trek: Deep Space Nine, USS Voyager (třída Intrepid) ze seriálu Star Trek: Voyager, USS Stargazer (třída Constellation) z epizody TNG: The Battle, HMS Bounty (třída B'rel) z filmu Star Trek IV: The Voyage Home a zejména pak USS Enterprise-D, ústřední loď seriálu Star Trek: The Next Generation.

Seriál také kanonizoval množství lodních tříd Hvězdné flotily, které se objevily ve hře Star Trek: Online. Jednalo se o lodě tříd Ross, Sutherland, Gagarin a Reliant představené v druhé sezóně a o třídy Odyssey, Pathfinder a Pioneer představené ve třetí sezóně.

Seriál dále také kanonizoval třídu NX refit, konkrétně loď USS Enterpise, NX-01 této třídy. Model takto upravené lodi byl připraven již pro původní seriál Star Trek: Enterprise, resp. pro jeho nerealizovanou pátou sezónu. Ta však nebyla nakonec zařazena do výroby, když byl seriál zrušen po čtvrté sezóně a třída NX refit tak zůstala mimo kánon světa Star Treku. Jako první ji tak kanonizovala epizodě Hide and Seek v podobě modelu a poté The Bounty v podobě exponátu v muzeu.

Brent Spiner si v seriálu zahrál ve všech jeho sezónách asi nejvíce různých rolí. V první sezóně to byl Dat a doktor Altan Inigo Soong. Ve druhé pak doktor Adam Soong, předek doktorů Arika Soonga nebo Nooniena Soonga. Ve třetí pak zejména Androida M-5-10, který byl následně ovládnut osobností Data.

Třetí sezóna vrátila do příběhu druh Měňavců, zakladatelů Dominionu. Ti se naposledy objevili v epizodě DS9: What You Leave Behind, závěrečné epizodě seriálu Star Trek: Deep Space Nine.

V epizodě No Win Scenario byla pojmenována další loď, která se účastnila Bitvy u Wolf 359, kterou Federace svedla na přelomu let 2366 a 2367 s Borgy a utrpěla v ní zdrcující porážku. Jedná se o loď USS Constance, NCC-10367, třídy Constellation, na které sloužil Liam Shaw, budoucí kapitán lodi USS Titan-A, jako inženýr.

Mica Burton, která je dcerou herce LeVara Burtona, si v seriálu zahrála postavu Alandry La Forgeové, dcery Geordiho La Forge.

Pro třetí sezónu producenti postavili zcela nový můstek lodi USS Enterprise-D, protože původní můstek byl již dávno rozebraný. Práce na výrobě této velké fyzické kulisy trvala 3 měsíce a výtvarníci detailně studovali původní plány můstku, navrženého výtvarníkem Andrewem Probertem. Autoři nechtěli použít v současni oblíbené zelené pozadí a digitální tvorbu můstku, protože by to nepůsobilo přirozeně.

Závěrem

Russo

Propagační foto k závěru III. sezóny (© Paramount+)

Seriál Star Trek: Picard po svém uvedení zabrnkal na báječnou nostalgickou notu. Seriál přinesl ve svých třech sezónách pokaždé jiný příběh a jeho vyvrcholení ve třetí sezóně je také vrcholem Star Trek tvorby v jeho třetím seriálovém období, které začalo s rozpaky přijatým seriálem Star Trek: Discovery. Třetí sezóna přinesla pro fanoušky předcházejících seriálů druhého období, zejména seriálů Star Trek: The Next Generation a také Star Trek: Voyager, uspokojivé zakončení příběhů posádky legendární lodi. Posádky, jejíž členové sami jsou legendami, i když je někteří již považují za legendy poněkud "zrezivělé". Je nostalgickým ohlédnutím za minulou érou, která rozvinula fenomén Star Trek do nečekaných směrů, přinesla legendární příběhy, ale pro většinu dnešních fanoušků také znamenala vstup do tohoto světa. Právě proto lze třetí sezónu považovat za tu nejlepší, vytvářenou s péčí fanouška pro fanoušky.