Základní informace

Hunter

Jeffrey Hunter (© imdb.com)

Jméno: Jeffrey Hunter
Datum narození: 25. listopadu 1926
Místo narození: New Orleans, Louisiana, USA
Datum úmrtí: 27. května 1969
Místo úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA
Postavení: herec
Postavy: Christopher Pike
Odkazy: IMDB CSFD WIKI

Biografie

Jeffrey Hunter (vlastním jménem Henry Herman "Hank" McKinnies Jr.) byl americkým filmovým a televizním hercem a producentem. Narodil se v New Orleans jako jediný syn inženýra a ženy v domácnosti, ale rodina se brzy přestěhovala do Milwaukee ve Wisconsinu, kde ukončil studia na střední škole. Odtud také pochází jeho přezdívka "Hank", protože tak jej oslovovali spolužáci. Henry se na škole velmi aktivně věnoval mnoha činnostem, vynikal v herectví a ve sportu. Brzy tak začal hrát v místních divadlech a vystupoval v rozhlase. Studia na střední škole ukončil v roce 1945 a hned se přidal k námořnictvu, kde úspěšně absolvoval kurs radisty. Do žádných bojů však již nezasáhl a v roce 1946 od námořnictva odešel.

Hunter

Hunter ve filmu Single-Handed (© 20th Century Fox, 1953)

Hunter

Hunter v roli Ježíše Krista (© MGM, 1961)

Pike

Jako kapitán Christopher Pike

Hunter

Hunter a herečka Jeanne Crain ve filmu Take Care of My Little Girl (© 20th Century Fox, 1951)

Po odchodu od armády začal studovat na Northwestern University v Evanstonu ve státě Illinois, kde úspěšně studia dokončil a získal bakalářský titul z divadelního herectví. Jako na střední škole i na univerzitě účinkoval v univerzitním divadle, kde ztvárnil celou řadu rolí.

První roli získal v roce 1949, ještě před ukončením studií, což se stalo 26. srpna 1949. Pro menší roli si jej spolu s dalšími studenty vyhlédl režisér David Bradley do svého filmu Julius Caesar, kde hlavní role ztvárnili Charlton Heston a Mark Antony.

Po ukončení studií na Northwestern University se přestěhoval do Los Angeles a nastoupil na University of California, kde získal magisterský titul v oblasti rozhlasového herectví. I zde hrál v univerzitních představeních a právě zde jej objevili současně dva hledači talentů. Jeden pracoval pro společnost 20th Century Fox, druhý pro Paramount. Henry se nakonec rozhodl přijmout smlouvu od studia 20th Century Fox, které přeplatilo nabídku od Paramountu. Právě toto studio mu také "přidělilo" jeho umělecké jméno Jeffrey Hunter a to k 1. červnu 1950.

Jeho prvním snímkem, kde měl větší roli, se stal film Fourteen Hours, u nějž je zajímavé, že byl zároveň debutem herečky Grace Kelly. Ještě úspěšnějším byl pro něj snímek The Frogmen, který pojednával o podvodních demoličních týmech, které se jako součást amerických ozbrojených sil účastnily konce 2. světové války. Ukázalo se, že Hunter je velmi univerzálním hercem, navíc velmi pohledným. Následně šel prakticky z role do role. Hrál nejen ve filmech, ale také v řadě seriálů. Jeho herecký rozsah byl velký. Hrál ve westernech, komediích, romancích, dramatech, science fiction nebo ve válečných filmech.

V roce 1961 byl vybrán do role Ježíše Krista ve filmu režiséra Nichelase Raye The King of Kings (Král králů), který byl ve své době velmi dobře hodnoceným snímkem. Scénář fimlu byl mj. poslán i na posouzení do Vatikánu, aby později nezpůsobil nežádoucí pozdvižení. Následně spolupracoval i se studiem Warner Bros., přičemž právě v této době se věnoval natáčení seriálů a televizních filmů, z nichž většina není v českých končinách příliš známá.

V roce 1964 přijal nabídku na natočení pilotního dílu pro nový seriál Star Trek The Cage, kde ztvárnil roli kapitána lodi USS Enterprise Christophera Pika. Televizní stanice NBC však tento pilotní díl odmítla pro jeho přílišnou intelektuálnost, avšak s ohledem na proinvestované peníze objednala druhý pilotní díl, pro který však byly charaktery postav různě upraveny. Jeffrey Hunter nabídku účasti na natáčení druhého pilotu odmítl. Spekuluje se o několika důvodech. Zejména, že se mu přepsaný charakter postavy nelíbil, nebo že se jeho účinkování ve sci-fi seriálu nelíbilo jeho tehdejší manželce. On sám k tomu později řekl, že prostě nechtěl být vázán dlohodobým kontraktem, což by mu znemožnilo účastnit se dalších projektů.

V 60. letech se ve filmové braži zásadním způsobem změnil systém smluv se studii, se kterým měla řada herců problémy. Hunter, jako mnozí další herci éry 50 let, začal ve větší míře točit "béčkové" filmy, které vznikaly v produkcích Itálie, Hong Kongu nebo Mexika a občasně účinkoval v televizních projektech. Finančně jej vyčerpal druhý rozvod a také spory s jeho manažerem.

V roce 1968 natáčel ve Španělsku film Cry Chicago (také jako ¡Viva América!) o chicagské mafii. V listopadu došlo při natáčení k nehodě, když poblíž Huntera explodoval automobil, který byl připraven na jinou scénu. Hunter utrpěl vážná zranění mimo jiné na hlavě. Po ošetření v nemocnici sice film dotočil, ale neustále zažíval bolesti hlavy, rozostřené vidění a závratě. Při návratu do USA dokonce upadl v letadle do šoku a jen obtížně ovládal pravou ruku. Z letiště byl rovnou převezen do nemocnice Good Samaritan v Los Angeles, ale lékaři žádné viditelné zranění neobjevili.

26. května 1969 došlo u něj ke krvácení do mozku. Ve svém domě ve Van Nuys v Kalifornii díky tomu upadl ze schodů a rozbil si lebku. Byl převezen do nemocnice Valley Presbyterian, kde se měl podrobit operaci. K té už ale nedošlo. Jeffrey Hunter zemřel 27. května 1969 přibližně v 9:30 ráno ve věku 42 let. Pohřeb se konal 31. května v episkopálním kostele sv. Marka ve Van Nuys a je pohřben na Glen Haven Memorial Park v Sylmar v Kalifornii.

Zajímavosti a rodinný život

Jeffrey Hunter byl celkem třikrát ženatý. V roce 1950 se oženil s herečkou Barbarou Rush, se kterou měli syna Christophera. V roce 1955 se rozvedli, ale Barbara tvrdila, že i nadále zůstali přáteli a že Hunter je ten nejlepší muž, jakého kdy poznala.

V roce 1957 uzavřel druhé manželství s modelkou Joan Dusty Barlett. S ní měl dva vlastní syny, Todda a Scotta a adoptivního syna Steela, který byl Joaniným synem z jejího předešlého manželství.

Potřetí se oženil těsně před smrtí, v únoru 1969. Vzal si herečku Emily McLaughlin. Zajímavé je, že o ruku požádal v průběhu života ještě dvě další ženy, herečky Mai Tai Sing v roce 1966 a Sally Ann Howes v roce 1967. A podle některých zdrojů v roce 1968 dokonce znovupožádal o ruku svou bývalou ženu Joan Barlettovou.

Na Chodníku slávy v Hollywoodu má svou hvězdu na adrese 6918 Hollywood Boulevard. Obdržel ji 8. února 1960.

Hunter byl celý svůj život zarytým republikánem.

Jeho syn Christopher Hunter v jednom interview pro bulvární pořad E! Mysteries and Scandals uvedl, že nejen nehoda ve Španělsku byla příčinou jeho úmrtí, ale také jeho alkoholismus.

Trekografie

🖖 Herecké role

Kapitán Christopher Pike

TOS: The Cage

⚪ TOS: The Menagerie, Part I (archivní záběry)

⚪ TOS: The Menagerie, Part II (archivní záběry)

⚪ DIS: If Memory Serves (archivní záběry)